Kromě zakořeněné cykloturistiky začíná na obrátkách nabírat motýlí turistika. Okolí města nabízí milovníkům motýlů ráj. Na malém prostoru žije několik desítek druhů. Tuto sezonu už se po loukách pohybovala výprava ekologů ze Švédska, nyní je vystřídala patnáctičlenná skupina Angličanů. Ti přišli kosit louky.

Oblast byla objevená přibližně v roce 2003 spíše náhodou. Já se věnuji hodně hnědáskům, proto už se tady více než dva roky pohybuji. Hnědáska černýšového je tady jedna z největších populací v České republice,“ řekl David Novotný z Entomologického ústavu Akademie věd ČR. Ten dělá Angličanům doprovod s dalšími kolegy z ústavu či Jihočeské univerzity.

Kromě zmíněného druhu stojí podle něj za zmínku také například výskyt modráska hořcového, který má kanibalistické housenky.
„Ve květech jsou nakladena jeho vajíčka, ale až jsou z nich housenky, navzájem se sežerou. V každém květu proto přežije jen jedna. Vypadne na zem a feromony přiláká a oklame mravence. Ti si ji odnesou do mraveniště a krmí ji,“ popisuje zajímavý vývoj Novotný.

Podle něj nabízí okolí Ždánic neuvěřitelnou biodiverzitu, která prospívá mnoha druhům motýlů. K dnešnímu dni jich tam odborníci objevili bez jednoho osmdesát. Vytžení z takového výskytu byli Švédové a nyní i Angličané. Za první dny už viděli téměř čtyřicet druhů, přitom doma jich mohou v celé Anglii potkat jen pětapadesát.

Britové se proto s chutí pustili do práce a vytváří motýlům příhodné prostředí. „Biotop pomalu mizí kvůli úbytku tradičního hospodaření. Rok od roku to zarůstá. Letos chceme vyčistit údolí, které patří městu. Jdeme po křovinách. Necháme tam jen dva půlměsíce, aby tam mohli hnízdit ptáci. Ničíme invazní dřeviny, hlavně akáty a jasany,“ uvedl Novotný. Angličani podle něj chtějí přijet příští rok pracovat znovu, a ne jen jednou. Nemají přitom ambice cokoliv lovit, i když by to prý nebylo větším problémem.

„Není problém si jich pár ulovit. Daleko horší než velké lovení by bylo nechat to zarůstat dál. Zachránit jednoho motýla nic neřeší, vykosit jeden hektar ano,“ zakončil entomolog Novotný.

Motýlí ráj ve Ždánicích už se stává mezi odborníky pojmem a zájem o něj hlavně v posledním roce roste.