„Vánoček pro obchodníky či živnostníky bylo dvaatřicet. Na odpoledne byli vždy pozvaní na zámek. K vánočce dostali vždy i jablko. To vše bylo jako poděkování za to, že celý rok pracovali pro místní lidi i pro zámek,“ uvedla hned v úvodu prohlídky Jana Trnková. Ta k návštěvníkům mluvila pod obrovským stromem, pod kterým skutečně leželo dvaatřicet vánoček. Podobný dárek dostávali také všichni zaměstnanci zámku. Dostalo se i na obyvatele milotického chudobince.

O vztahu Seilern-Aspangů k podřízeným leccos vypovídalo i to, že je zásadně neoznačovali jako služebnictvo, ale skutečně jako zaměstnance.

Přítomné děti se pak podivovaly, když v dětském pokoji slyšely informaci o tom, že zámecké ratolesti dostávaly pod stromeček velmi málo dárků a častokrát dostaly i starou hračku, kterou už dříve vlastnily. „Šlo o hračky, které si děti dříve poškodily. Byly poslané na opravu a po ní se staly vánočním dárkem,“ vysvětlila průvodkyně Petra Šlechtová.

Zlatý hřeb přehlídky pak byl v jídelně, kde se návštěvníci stali přímo svědky vánočních příprav roku 1929. Místo výkladu je tam čekala scénka z příprav u štědrovečerní tabule. Tam se kromě jiného od služebné Toničky dověděli i přesné vánoční menu. Přítomné podle reakcí nejvíce udivil nápoj. K večeři se podávala čistá voda. „Pane Ševčíku, dohlédněte na to, aby bylo u stolu více židlí. Na večeři přijede také můj bratr s rodinou,“ úkolovala Antoinetta Seilernová tehdejšího komořího.

Manželu Ladislavovi pak přenechal chystání darů pro živnostníky. Jak uvedla, zbylé dary sama nakoupila už dříve v Brně a ve Vídni. Každý našel pod stromečkem, co potřeboval. Hraběnka totiž s každým zaměstnancem osobně promluvila, aby zjistila, co si na Vánoce přejí. „Vím, že nedáváte ráda jako dárek peníze. Ovšem pamatujte například pana Duška ze vsi. V srpnu mu shořela stodola a střecha u domu. Jistě by uvítal finanční pomoc,“ vyzýval manželku Ladislav Seilern. Byl ujištěn, že peníze pro zmíněného vesničana jsou připravené.

Předvánoční prohlídky v neděli vycházely každých deset minut. Zájem byl velký a zámkem prošly až stovky zvědavců.