Na obchvatu mezi Sudoměřicemi a Skalicí se sešli lidé při oslavách vstupu České a Slovenské republiky do Schengenského prostoru. Od včerejší půlnoci už mohou přecházet hranici volně bez kontrol.

„Před patnácti lety obyvatelé měst a vesnic kolem hranice těžce nesli rozdělení republiky. Dnes tu stojíme jako představitelé dvou suverénních států a těšíme se z toho, že tato hranice padá,“ uvedl primátor Skalice Stanislav Chovanec.

Odstranění bariéry přivítal i starosta Sudoměřic Stanislav Tomšej. Mrzí ho sice, že odejdou policisté, na druhé straně vidí možnosti hlubší spolupráce se Skalicí.

„Máme se Skalicí nadstandardní vztahy, které se budou určitě zlepšovat. Padají omezení třeba při převozu lihovin na košty nebo čekání na odbavení na hranici,“ sdělil Tomšej. Kromě politiků přišli na hranici i obyvatelé z obou zemí. „Na zrušení hranice se těším. Přišel jsem před pěti lety z Rumunska a mrzelo mě, že je tu hranice, protože mám příbuzné na obou stranách,“ řekl rumunský Slovák ze Sudoměřic Martin Kutlak.

Z hranic kromě závor zmizí také policisté. Část pohraničníků odchází do vnitrozemí, část přejde k pořádkové a dopravní policii. Zůstane po nich několik budov. „Budovu v Hodoníně budeme dál používat jako inspektorát,“ uvedl mluvčí cizinecké policie Roman Pittner.

Budovy jsou v rukou Ústavu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten je nabídne postupně ministerstvu vnitra, celní správě a samosprávě. „V případě nezájmu samosprávy bude nepotřebný majetek nabídnut soukromým osobám,“ sdělila Jana Lysá z ústavu.

Oslavovat vstup do Schengenského prostoru se bude ještě dnes. Velkou slávu k tomu připravili v Hodoníně, kam přijedou i premiéři vlád. Miroslav Topolánek a Róbert Fico na hraničním přechodu Hodonín – Holíč společně otevřou hranici. Zájemce na hranice odveze speciálně vypravený autobus a je pro ně připraveno také zdarma občerstvení.