Jedno středeční dubnové ráno poznamenalo na dlouhou dobu sedmičlennou rodinu Hrbáčků. Tehdy po osmé hodině začaly plameny polykat jejich domek. I přes zásah několika jednotek hasičů vzala za své střecha i celé první patro. Zůstalo jen zdivo.

Hrbáčci tak zůstali bez střechy nad hlavou. Obec je však nenechala na holičkách. „Poskytli jsme jim azyl v ubytovně a pomohli s vývozem odpadu,“ informoval starosta Ratíškovic Josef Uhlík.

Ale nepomáhala jen místní radnice, ale opravdu téměř všichni. „Pomoci si velmi vážíme. Vůbec jsme to nečekali. Děkujeme všem spoluobčanům za finanční dary a kamarádům, známým, hasičům za pomoc v těžké situaci,“ vzkazuje požárem stižená rodina. Za více než dva měsíce se Hrbáčkům s pomocí místních podařilo dům opravit tak, že vypadá lépe než před požárem.

„Pomohli nám všichni: starosta, hasiči, farář, škola, spolupracovníci, charita, tesaři, klempíři, pokrývači… Kdybych měl vyjmenovat všechny, kdo nám pomáhali, tak by to byla půlka Ratíškovic,“ připomněl Milan Hrbáček.

Tomu vyšel vstříc i zaměstnavatel. „Dostali jsme od něj padesát tisíc korun a dalších téměř pětadvacet od spolupracovníků. Navíc, když jsem potřeboval volno, abych mohl opravovat dům, tak mne uvolnil z práce,“ upozornil Milan Hrbáček.

Krásné gesto lidské solidarity zaznamenal i z povodněmi ohrožených Troubek.

„Byli velmi ochotní. I když se sami topili, tak nám nabízeli pomoc v podobě plynového kotle,“ smekl Hrbáček. Další příspěvky přišly z Brna a Slavkova.

Návrat domů

Nyní z bývalého spáleniště září nová fasáda a střecha. Před domem je vše připravené na výsadku trávníku. „Do týdne, čtrnácti dnů bychom se mohli stěhovat domů,“ uvažuje Milan Hrbáček. Jeho bratr s maminkou již obývají přízemí.

„Už to vypadá, že se opravy chýlí k závěru. Takže se možná už příští týden bude zbytek rodiny stěhovat domů. Ubytovna by pak mohla opět sloužit turistům,“ potvrdil Uhlík.

Ve sbírkách pomohli lidé asi sto padesáti tisíci korun. Pomoc lidských rukou a vzájemná solidarita penězi vyčíslit nejde.

„Bylo to velice spontánní. Velice pěkným počinem na závěr roku bylo poděkování spolužákům za sbírku,“ dodal ratíškovický starosta.

K požáru došlo osmadvacátého dubna v ranních hodinách. V konečném výsledku zmizela střecha rodinného domu, která se propadla a zničila obytné místnosti v prvním patře.

Kromě toho se při vynášení ohořelých věcí zranili dva hasiči. Jeden na ruce, druhý na krku.