Ředitelka Okresního archivu v Hodoníně Galina Rucká uvedla, že Terezie Ammerová byla pohřbená 27. května 1901. Bylo jí devětašedesát let. „Bydlela v ulici Císaře Františka Josefa, dnes Komenského,“ poznamenala archivářka Rucká.
Náhrobek s takovým jménem je hned u hlavního vstupu, kde je součástí rodinné hrobky Ammerových. Jde však pouze o shodu. Deník zjistil, že skutečný hrob první pohřbené obyvatelky na tomto místě je jinde. Reportérovi se ho podařilo i najít, nachází se nedaleko kaple, v níž se scházejí pravoslavní. Dnes už je u něj však jiný náhrobek, jiná jména.
Zatímco Terezii Ammerovou tam už nic nepřipomíná, o něco dále zůstává památka na jen o pár dnů později zesnulou Marii Štáblovou. Odkaz jejího života nese rodinná hrobka.
Nahrává se anketa ...
Hřbitov se v těchto dnech rozzáří množstvím svíček, zejména večery okolo Dušiček nabízejí až úchvatnou podívanou. Místo slouží pro pohřbívání od přelomu devatenáctého a dvacátého století. Předtím si lidé v Hodoníně své zesnulé připomínali v současném parku u zimního stadionu, dodnes stojící kaple už ale dávno slouží jinému účelu. A ještě předtím se pohřbívalo v místech nynějšího Masarykova náměstí.
„Hřbitov u zimního stadionu zanikl z důvodu rozšiřování okolní zástavby. V době svého vzniku na konci osmnáctého století byl na okraji města. To se ale v devatenáctém století začalo rozrůstat a proto se rozhodlo o vzniku nového hřbitova za městem u silnice na Rohatec,“ vysvětlovala ředitelka Rucká.
- Hřbitov v Hodoníně se pyšní působivou vstupní bránou
Zatímco u stadionu se nikdy neuskutečnil oficiální archeologický průzkum, na náměstí se odborníci pod zem podívali. Nálezy ukazují, že lidé tam pohřbívali nejpozději od dvanáctého století.
Vedoucí archeologů z Masarykova muzea v Hodoníně Jaromír Šmerda Deníku řekl, že průzkum se týkal prostoru okolo fontány. Uskutečnil se v době, kdy vznikala včetně technického zázemí. Hřbitov byl ale podle všeho daleko rozsáhlejší. Některé ostatky tak zřejmě nadále zůstávají v místech, kde se dnes konají například Svatovavřinecké slavnosti.
Fotogalerie: Pohřbívání v Hodoníně, Dušičky.
„Nešlo o plošný výzkum, pouze záchranný při stavbě kašny. Další se může uskutečnit až ve chvíli, kdy tam dojde na nové stavební práce,“ podotkl archeolog Šmerda.
Současně připomněl, že v Hodoníně existovala minimálně další dvě historická pohřebiště. Jedno poblíž současné obchodní akademie u Velkomoravské ulice, další pak u zámečku – sídla Masarykova muzea. Opomenout nelze ani bývalý židovský hřbitov ve Velkomoravské, ten současný je v blízkosti městského u silnice směrem na Rohatec.
Zajímají vás fotky z Hodonína? Sledovat je můžete ZDE.