Tyto předměty kromě své funkce plní i kapsy či tašky “dušičkových“ zlodějů. Ti mají nyní na hřbitovech více příležitostí ke krádežím než za celý zbytek roku.

„Nejčastěji se kradou svíce, vázy a různé kytice. Také se ztrácí květinová výsadba či menší ozdobné keříky. Čas od času pak i svítilny, které bývají přišroubovány k pomníkům,“ vypočítává nejčastější úlovky hřbitovních zlodějů Hana Mančíková ze Správy hodonínského hřbitova. Výjimkou však podle ní nejsou ani odcizené tašky či vykradená auta. S podobnými ztrátami musejí pozůstalí počítat i v menších obcích než je Hodonín.

„Každý rok se to opakuje, z hrobů mizí různé lucerničky a podobně,“ sdělil vedoucí Veřejně prospěšných služeb ve Vracově Richard Kolacia. Lépe na tom nejsou ani obyvatelé Dubňan. „Drobné věci se z hrobů ztrácejí během celého roku. Na dušičky pak mizí hlavně živé kytice,“ říká správce dubňanského hřbitova Silvestr Strmiska.

„O krádežích informuji městský úřad, a ten zajišťuje policejní hlídky. Tak je to i nyní,“ dodal Strmiska. Nezahálejí ani městští strážníci. „Na hřbitově hlídkují až do večerních hodin policisté. Ode dneška hlídky ještě prodloužíme,“ uvedl ředitel hodonínských městských strážníků Jindřich Vašíček.

O tom, že je kontrol skutečně zapotřebí, svědčí fakt, že v Hodoníně v minulosti několikrát zmizely i urny s popelem zesnulých. Jiné obce se proti zlodějům brání například dobrým osvětlením či důsledným zamykáním hřbitova. Někde, jako v Blatnici pod Svatým Antonínkem, mají dokonce to štěstí, že zloděje odradí pouhá poloha hřbitova – v centru vesnice.