To v Kyjově si větrné poryvy podobné opatření nevyžádaly. „Naštěstí u nás spadlo jen pár větví, které jsme už stihli odklidit. Jinak stromy vydržely. Navíc tady na bezpečnost v těchto dnech mnohem častěji dohlížení strážníci,“ sdělil Vedoucí střediska kyjovských Technických služeb Vladimír Šimeček.

Zároveň připomněl, že tamní hřbitov je v období Památky zesnulých, a to už od 25. října až do 5. listopadu, přístupný o dvě hodiny déle, tedy do dvaceti hodin. Stejná provozní doba bude i o vánočních svátcích. Lidé by měli být nyní ale ostražitější u smuteční síně, kde v Nětčické ulici pokračují práce na přechodě a novém chodníku.

Kdy na hřbitov
Hodonín: od 7.00 do 22.00
Kyjov: od 7.00 do 20.00
Veselí nad Moravou (tři hřbitovy): od 6.00 do 22.00
Dubňany: od 8.00 do 20.00
Strážnice: nonstop
Vracov: nonstop
Bzenec: od 7.00 do 21.00

Stejná provozní doba zůstává na hřbitovech ve Veselí nad Moravou, které ale otevírají už v šest hodin a zavírají až dvě hodiny před půlnocí. „Městská policie má zvýšený dohled nad všemi třemi hřbitovy. Hlídky jsou tam jak přes den, tak večer,“ sdělil mluvčí veselské radnice Jakub Zbořil.

Kvůli Svátků zesnulých naopak změnili otevírací dobu až do konce víkendu v Dubňanech. „Hřbitov bude otevřený každý den do dvaceti hodin,“ uvedla z tamního městského úřadu Jana Hlavatá. Naopak hřbitovy nyní nebudou zavírat ve Strážnici a Vracově.

Na Dušičky se připravují i státní policisté. „Hlavní komplikací bývá zejména zvýšený provoz a pohyb svátečních řidičů na silnicích. Z tohoto důvodu posílíme výkon služby dopravních policistů, kteří se budou maximálně snažit zajišťovat bezpečnost a plynulost silničního provozu, a to hlavně v okolí velkých hřbitovů,“ sdělila krajská policejní mluvčí Petra Hrůzová.

Podle etnografa Františka Synka se za poslední desetiletí výrazně změnila jak připomínka svátku, tak úprava hrobů. „V minulosti byly na hřbitovech jen pomníky s křížem a tabulkou, kolem trávník. Nyní jsou hroby nákladné a krásně upravené s deskami z mramoru nebo leštěné žuly, styl květinové výzdoby sem přichází ze západu,“ přiblížil etnograf.