Zemědělci z Přítluk, Bulhar a ze Sedlece se zapojili do celorepublikové protestní akce, jejímž záměrem je upozornit na omezení dotací pro velké zemědělské podniky, které plánuje nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula. „Transparenty jsme dělali v noci, asi od devíti večer do dvou do rána. Ještě jsme večer prodiskutovávali hesla. Původně jsme chtěli napsat něco o tom, že hrozí zánik zemědělství v republice, ale nakonec jsme zvolili Hrozí potravinová krize, což tak reálně opravdu je,“ vypráví Jana Platzerová ze sedleckého zemědělského družstva.

Traktoristé se ze Sedlece vydali do Mikulova. Přítlučtí zamířili na Hustopeče a ti z Bulhar pak na Břeclav, Moravský Žižkov, Velké Bílovice a zpět. „U nás na Břeclavsku jede asi deset traktorů. Nechceme nic jiného, než rovné podmínky pro všechny. Stejné dotace v rámci Evropské unie. Nechceme, aby nás dělili na malé a velké,“ říká Antonín Osička, předseda Zemědělského družstva Bulhary, a současně i břeclavské okresní agrární komory.

Provoz na frekventované silnici I/53 Do Znojma ochromila kolona traktorů. Zemědělci tak protestovali proti novému způsobu rozdělování dotací pro velké podniky novým ministrem zemědělství.
Dvacítkou za traktorem: hlavní tah na Znojmo ochromili protestující zemědělci

Zemědělci se shodují, že hlavním cílem je dosáhnout soběstačnosti v produkci potravin, které lze v České republice vypěstovat. „Chceme tvořit krajinu, chceme, aby měli lidé dostatek kvalitních českých potravin. Po devadesátém roce vyhnali lidi z polí a ze stájí. Mysleli si, že nám budou padat pečení holubi do huby, ale ono to tak není a nikdy nebude. Chvilkami mám pocit, že jsme jen kolonií Evropy. Zlikvidovali jsme si vše. Začalo to květinami, zeleninou, ovocem a teď dojde i na mléko,“ připomíná Osička.

Mikulovská radnice se zbavuje řopíku Na Hradbách. Minimální kupní cena je sedmdesát tisíc korun.
Chcete vlastní bunkr? Mikulovská radnice prodává řopík, podívejte se

Za alarmující označuje situaci v zemědělství také šéf sedleckého Zemědělského družstva Ctirad Králík. „Napsal jsem všem poslancům a senátorům, ozvali se mi zpátky jen tři s tím, že moje heslovitá upozornění předají dál kolegům ze zemědělského výboru. Naše podmínky s Evropskou unií jsou nesrovnatelné, většina potravin se dováží, snižují se stavy, především pak v živočišné výrobě. My jsme zrušili živočišnou už asi před deseti lety. S každým prasetem jsme takzvaně posílali tisíc korun ze svého. Tehdy jsme stáli před rozhodnutím, jestli do živočišné vrazit sedm milionů, aby to odpovídalo předpisům hygieny, nebo ji zrušit,“ vzpomíná Králík.

Zemědělci z Břeclavska věří, že čtvrteční spanilá jízda po silnicích nebyla zároveň aktivitou poslední. „Měli bychom zablokovat Prahu, abychom nenaštvali lidi, ale abychom ukázali, jaké nebezpečí nám hrozí a probudili jejich zájem o věc,“ je přesvědčený předseda družstva v Sedleci.