Zvyk zarážení hory vychází ze středověkého horenského práva. O přesnou dataci se ale nepokoušejí ani odborníci. V platnosti bylo až do závěru osmnáctého století. To jej Josef II. zrušil. Jako tradice se ale udrželo až dodnes. ,,Tento zvyk odkazuje na snahu zabránit přístupu do vinohradů, aby hrozny v klidu dozrály. Vinohrady hlídal hotař, takzvaný strážce vinic. Při rituálu zarážení hory se zarazila hora, která má podobu májky. Uskutečnění tohoto aktu znamená, že vinice jsou uzavřené," uvedla etnografka Markéta Lukašová.

To se ale netýkalo těhotných žen a nemocných, kteří tam mohli vstoupit, když dostali chuť na hrozny. Pro ostatní byl vstup do vinice trestný. Přestupky byly trestány podle horenského práva, které bylo předčítáno v průběhu rituálu zarážení hory. Mezi sankce patřilo jak useknutí ruky, tak přímo propadnutí hrdla.

PŘIJEDOU HOTAŘI

Ve Strážnici zarazí horu již tento víkend, přesněji v sobotu ve tři hodiny odpoledne. Přijedou hotaři a budou citovat horenské právo z roku 1417. ,,Akce se uskuteční v Hotařské búdě, která ve Strážnici stojí už sto dvacet let, a letošní výročí připomenou speciální skleničky. Dnes samozřejmě budova neslouží svému původnímu účelu, tedy jako obydlí pro hotaře, ale je v ní muzeum vinařství," uvedl organizátor akce Pavel Lessl. Po skončení starobylého obřadu bude v městě pod bílou věží následovat bohatý kulturní program. Příchozím zahraje cimbálová muzika a dechovka, od šesti hodin bude připravená tombola.

Na Hodonínsku se uskuteční osm Zarážení hor, první budou teď o víkendu ve Strážnici a ve Vlkoši. Na Břeclavsku mají zájemci možnost navštívit už tuto sobotu akci ve Velkých Bílovicích.

BARBORA CHYTILOVÁ