Hodonín se může pyšnit nejkratší dobou od vzniku myšlenky po její uskutečnění. „Minulé pondělí jsme vyvěsili na sociální síť informaci o plánu a hned v úterý ráno se nám ozvala ředitelka hodonínské knihovny, že tam jedno vhodné piano mají," informuje Zlata Maděřičová, ředitelka Jihomoravské komunitní nadace, která se do projektu Piána v ulicích pustila.

Jak ale upozorňuje, ne z vlastního popudu. „Sami Hodonínští za námi přišli s tímto nápadem, a ten se nadaci samozřejmě moc líbí. Jelikož jsme jej velkým městům záviděli, tak jsme si řekli, že to také zkusíme. Uchytil se velmi rychle," říká Maděřičová.

Kromě knihovny se možná další piano objeví i v obchodním domě Centrum. Tam se má do konce května přestěhovat ze Základní umělecké školy v Hodoníně. „Už několik měsíců jsem o tomto projektu přemýšlela a moc se mi líbí. Nejde jen o propagaci klavíru, jako hudebního nástroje, ale hlavně chceme, aby ulice našeho města ožily," říká hudební pedagožka ze ZUŠ Jaroslava Sečkářová.

Piána v ulicích, která jsou iniciativou pražského kavárníka Ondřeje Kobzy, mají hned několik cílů. „Lidé stále řeší řadu problémů. Víme, že je velmi důležité i to, že umějí sdílet pocity a starosti. A klavír ve veřejném prostoru je ideální pro to, aby se u něj scházeli a své pocity sdíleli," myslí si Maděřičová.

Při přípravě organizátoři mysleli i na vandaly. „Všechno přináší rizika, ale pokud bychom do nich nešli, tak nežijeme. Vycházeli jsme ze zpráv, že ani jedno z pian v České republice ještě nebylo poškozené," vysvětluje ředitelka nadace.

První z nich bude ode dneška ve vestibulu knihovny v Hodoníně. Z přednáškového sálu jej tam přestěhovala skupina dobrovolníků, kterými byli hodonínští florbalisté. „Úplně ven na ulici jsme jej dát nechtěli. V proskleném vestibulu ale půjde zvenčí vidět i slyšet, takže kdokoliv bude chtít, může na něm zahrát. Využívalo se sice, ale takhle bude ještě víc. Tato myšlenka, kterou jsem už před lety zaznamenala v zahraničí, se mi moc líbí. Možná i díky ní někteří lidé objeví, kde vůbec knihovna je," říká ředitelka hodonínské městské knihovny Hana Šimonová.

Piana v ulicích inspirovala i starostku Bukovan Janu Šimečkovou, a to k jiné akci. Ta má název Cimbály v ulicích a oproti pianům bude jen jednodenní. „Máme v Bukovanech cimbál, který téměř nikdo nevyužívá. Bavili jsme se o jeho prodeji, ale obyvatelé naší obce říkají, že by to byla škoda. Jelikož jsme na jižní Moravě, tak mě napadlo udělat akci Cimbály v ulicích. Doufáme, že se připojí řada dalších měst a obcí nejen na Moravě," věří Šimečková. Cimbály v ulicích mají zaznít první letní den.

Klaviatura prvního hodonínského piana se poprvé rozezní dnes odpoledne od půl paté v knihovně. Tam na něj zahrají žáci ze základní umělecké školy. „Doufáme, že si ti, kteří přijdou na zahájení akce, taky zahrají," dodává ředitelka knihovny.