Jít o prázdninách na koupaliště, kde je obvykle hlava na hlavě a v bazénu není k hnutí? Ani náhodou, říkají milovníci přírodních vodních ploch a nádrží. Na okrese je však pouze jedna, ve které hygienici pravidelně čistotu vody během léta sledují. Přehradní nádrž Lučinu navštíví ročně na patnáct tisíc lidí.

Přesto se i ve vodních nádržích, v jejichž blízkosti najdou lidé cedulky s varovným upozorněním Koupání jen na vlastní nebezpečí, najde každoročně spousta odvážlivců.

„Kvalitu vody sledujeme vždy od května. Letos budeme první vzorky odebírat osmnáctého,“ vzkázala potenciálním plavcům v nádrži Lučina Jaroslava Švarcová z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Hodoníně. Podle ní bude pak kontrolní měření každých čtrnáct dnů. A to až do konce sezony, tedy do září.

„Už jsem byla na terénním šetření a nezjistila jsem žádný problém,“ ujistila hodonínská hygienička. Ta soudí, že kvalita vody na Lučině je dlouhodobě vyhovující. Hodně tomu napomohla rekonstrukce nádrže před třemi lety.

Myslí si to i starosta Tvarožné Lhoty Jiří Uřičář. Jeho obec je správcem přehrady včetně přilehlé rekreační oblasti a zajišťuje také její čistotu.

„Loni jsme zbudovali u nádrže záchytné minijezírko. To zajistí, že do velké koupací nádrže přitéká jen čistá voda. Je tam nasazené i velké množství bahenních rostlin,“ říká Uřičář. Starosta si také pamatuje, jak zhruba před pěti lety museli v polovině srpna Lučinu kvůli špatným výsledkům hygienických měření dokonce zavřít.

„To po rekonstrukci nehrozí. Navíc už nemusíme vkládat každý rok do čištění nádrže více než sto padesát tisíc korun, jak tomu bylo v minulých letech,“ vysvětlil starosta.

V době letních veder hledají lidé osvěžení ale i tam, kde o kvalitě vody nemá nikdo nejmenší tušení. Své o tom ví Rostislav Jochman ze Státní meliorační správy v Hodoníně. Ta je správcem celé řady vodních nádrží na Hodonínsku.

Kvalitu vody tu nikdo nezkoumá. Přesto v nich snad prý chemie z polí ani nebezpečné sinice nebývají.

„Koupou se lidé hodně v Osvětimanech. Tam je poměrně čistá voda z lesů. Taky ve Vracově, kde je takzvaný nebeský rybník. To znamená, že tam voda nepřitéká a tvoří jej pouze spodní vody. Voda je tu kalná jen díky rašelinovému podloží,“ soudí Jochman.

Proto se nedomnívá, že by koupání právě v těchto nádržích bylo zdraví nebezpečné.