„Prvním rekordem jsou nejmenší sluneční hodiny v České republice. Jejich rozměr je devět milimetrů. Druhým rekordem jsou dvoje hodiny na sobě. Třetí rekord je zmenšenina sluneční soustavy,“ říká Milan Vosika, komisař pelhřimovské agentury Dobrý den.

Lidé jsou nadšení. Všichni sledují výtvor, jenž skrývá „časoměřiče“. První hodiny jsou zřetelné na první pohled. Nerezová trubka, skloněná v úhlu devětačtyřiceti stupňů, kolem níž leží žulové kostky představující ciférník a zároveň jednotlivé planety. Rarita je však na první pohled ukrytá. Schovává se na vrcholu trubky. Aby zvědavci zahlédly detaily několikamilime­trových hodiny, musí i na krátkou vzdálenost zaměřit zrak.

„Jsou dělané klasickou mechanickou cestou. To znamená, že jsou ryty diamantem do kovu,“ komentuje výrobu spoluautor unikátu Petr Weiss. Šlo by prý udělat ještě menší. Pomocí laseru a samotných atomů. „My jsme se však chtěli dotknout samotné hranice, kdy jdou udělat mechanickou cestou. V tom je jejich jedinečnost,“ pokračuje Weiss.

Po slavnostních slovech starosty Hýsel Tibora Skalky, recitování básně složené speciálně pro slavnostní okamžik, posvěcuje hodiny i farář Svatopluk Pavlica.

Poté se už lidé mohou libovolně kochat novou raritou, která se ihned k dominantám obce jako je například rozhledna Johanka. Slavnost doprovází i pěvecké mužské sbory z Kyjova a Moravan. „Pokud by se objevil někdo, kdo by nás chtěl trumfnout, půjdeme ještě do menších,“ usmívá se Weiss.

Dobrá nálada je vidět i na starostovi. „Chtěli jsme ukázat, že za málo peněz se dá dělat hodně muziky. Všechny k nám zveme. Jsme rádi, když někdo přijede a bude se v Hýslech cítit dobře,“ doplňuje Skalka.