„Plánujeme postavit sběrné místo, které bude lidi ke třídění odpadů více motivovat. Vznikne vedle stávajícího sociálního zařízení tak, aby zapadlo do místního prostředí a zároveň skrylo nepořádek před návštěvníky," uvedla starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová.

Upozornila, že současný problém spočívá hlavně v tom, jak se chataři a rekreanti chovají. „V oblasti jsou kontejnery na komunální, ale i tříděný odpad. Pytle s odpadky jsou však poházené všude kolem nich," řekla starostka.

Doufá, že se záměr podaří ještě letos zapracovat do připravovaného projektu na podporu cestování a turistiky. „Náklady odhadujeme na sto tisíc korun," informovala Bílová s tím, že radnice chce částku zaplatit z dotace.

Situaci ovšem bude řešit i v opačném případě. „Kdybychom dotaci nezískali, přikloníme se k jednodušší variantě financované z obecního rozpočtu," ujistila starostka.

Obdobný problém s nepořádkem pociťují také lidé z Radějova. Přemíru odpadu řeší pravidelně před začátkem letní sezony. „Na jaře to bývá vždycky horší. Více odpadu pozorujeme v období, kdy se začnou opravovat a vyklízet chaty. To je pak často nepořádek i všude kolem kontejnerů," postěžoval si jeden z místních, třiadvacetiletý Ondřej Suchánek.

Podle radějovského starosty Martina Hájka je však situace pod kontrolou. „Pokud je nějaký kontejner naplněný dřív, než je vývoz, někdo z chatařů nás většinou informuje a my problém řešíme," řekl Hájek.

V radějovské chatové oblasti jsou umístěné čtyři nádoby na odpad. „Pravidelně je necháváme vyvážet. Pokud zjistíme, že je odpad i někde jinde, pošleme na místo malý traktor, který ho odveze," doplnil starosta.

K plánům změnit ukládání odpadů na Lučině přivedly Tvarožnou Lhotu stížnosti obyvatel. Dál než za území obce se ale nedostaly. „Ohledně této problematiky jsme se zatím žádným podnětem nezabývali," sdělil vedoucí veselského odboru životního prostředí Jiří Janoška. Oficiální stížnost rovněž neeviduje ani Česká inspekce Brno.

Pokud někdo ukládá odpad tam, kam nemá, může dostat i vysokou pokutu. „Je rozdíl v tom, o koho se jedná. U fyzické osoby jde o přestupek, za který může být sankce až padesát tisíc korun. U právnické osoby jsou jednotlivé pokuty rozdělené. Ve všech případech jde ale o pokuty v řádu milionů korun," přiblížil sankce pro zakladatele černých skládek Janoška.

Černými skládkami se museli na podzim loňského roku zabývat například strážníci ve Veselí nad Moravou. Potíže se nevyhnuly ani sousední Strážnici. Tam za založení černých skládek rozdali v loňském roce přibližně deset pokut.