Zapojili se do akce Brýle pro Afriku. Možnost zbavit se zbytečných, starých mnohdy i rozbitých brýlí se studenti ujali s nadšením.

„Do této akce jsme se zapojili po vzoru Obchodní akademie v Břeclavi. Sbírku má na svědomí Občanské sdružení SIRIRI z Prahy,“ uvedla Andrea Baumannová, která vyučuje na gymnáziu a sbírku organizuje společně s Danielou Satkeovou. Podle Baumannové je sbírka určena konkrétním lidem, kteří si brýle nemohou dovolit. „V domácnostech se jistě najdou přebytečné nebo rozbité brýle a byla by škoda nevyužít je pro pomoci druhým,“ vysvětlila Baumannová.

Tato sbírka nadchla studenty, kteří brýle po babičkách a dědečcích začali schromažďovat dříve, než akce vypukla oficiálně. K tomu hodně pomohl i fakt, že sbírka je anonymní, takže mladší děti se nemusejí bát nějakých narážek nebo posměšků od starších spolužáků. „Děti se hodně zapojují do propagace sbírky. Ve výtvarné výchově pracovali na plakátech a žáci deváté třídy seznamovali všechny ostatní děti s touto akcí, kterou škola zahájila v pondělí,“ doplnila Baumannová. Ještě před odesláním se brýle dostanou do rukou odborníků, kteří je opraví, vyčistí, přeměří a označí. Poté lidé z občanského sdružení brýle odešlou na dvě místa v Africe. „Uvědomujeme si, že to bez brýlí často nejde, a je pro nás těžko představitelné, že někdo nechodí do školy, protože nemá na brýle,“ řekla jedna ze studentek Gabriela Němcová. Radost z toho, že se škola do sbírky zapojila, měla i Renata Pardíková. „Spolužáci jsou vstřícní a snaží se pomoci,“ doplnila.

Možnost zbavit se nepotřebných brýlí budou mít i lidé z Hodonína a okolních obcí. Krabice, do které mohou vložit brýle, bude totiž od pondělí umístěna v Hodoníně na náměstí.(půl)