Výzvou chtěly samosprávy v den zasedání vlády upozornit, že dělení evropských dotací nemá být „hrabáním pod sebe", což symbolizovaly právě přeškrtnuté hrábě na ceduli. „Je to symbol hrabivosti velkých hráčů z řad velkopodnikatelů, ministerstev a velkoměst, kteří teď velmi silně lobbují za své zájmy. U nich venkov ani regiony zastání bohužel nenajdou," konstatoval Zdeněk Miklas ze Sdružení místních samospráv ČR, které Druhou zlínskou výzvu zastřešilo. „Navíc hrábě si můžou do rukou vzít zástupci obcí při hromadném protestu, který bude následovat, pokud vláda nevezme naše požadavky vážně a nezačne se jimi zabývat," naznačil Miklas.

Celkově výzvu za spravedlivější přidělování dotací z Evropské unie v novém rozpočtovém období let 2014 2020 podepsalo tisíc pět set starostů a ceduli vyvěsilo asi 600 obcí. Z Hodonínska jich bylo pět. „Víme, jak složité bylo získávání dotací v minulém období, a nyní to vypadá, že by to mělo být opět složité, ne-li složitější. A že by se na nás, malé obce, nedostávalo," řekl starosta Radějova Martin Hájek. Právě tam z evropských peněz dokončili kanalizaci a chystají zateplení školy. „Tak doufáme, že to vyjde," dodal Hájek.

Modrá cedule visela i v nedaleké Tvarožné Lhotě. „Nevšiml jsem si jí, ale souhlasím s tím a jsem rád, že za nás radnice takto lobbuje. Proč by mělo všechno jít jen do velkých měst, kde se pak peníze ztratí. Tady je radnice dá přímo například do kultury a potřebných projektů," myslí si jeden z obyvatel Tvarožné Lhoty, který si nepřál být jmenován.

Výzva je už druhou aktivitou vzniklé Iniciativy za živý venkov. Poprvé se obce spojily, když žádaly spravedlivější rozdělení daní, což se nakonec podařilo.

close K protestní akci Druhá zlínská výzva se připojila i Tvarožná Lhota. zoom_in