Od loňských prázdnin mohou podnikatelé využívat na vytvoření pracovních míst a následné placení mzdy handicapovaným zaměstnancům podpory od úřadu práce formou příspěvků na chráněná pracovní místa. Zájem je poměrně veliký, a to i na straně lidí, kteří práci hledají.

Jedním z těch, kdo se pokusil vytvořit chráněné pracoviště a nabídnul práci hned třem mladým lidem, je Josef Kropáč, který provozuje spinning sport centrum v Hodoníně. „Už to vypadalo, že to tady zavřu. Naštěstí se mi naskytla možnost využít projektu Kariéra bez bariér, o které jsem předtím ani nevěděl. V současné době tak mohu zaměstnat tři šikovné kluky, jeden je mladý psycholog s Parkinsonovou chorobou, druhý trpí poúrazovou epilepsií a třetí je kluk, který přišel o nohy a zabývá se počítačovou administrativní prací. Jde o skvělou podporu od úřadu práce a všichni tři zabezpečují chod spinningového centra. Teď budeme bojovat, abychom vydělali na režijní náklady, něco se naučili a něco udělali pro lidi," řekl Josef Kropáč s tím, že vlastně jde o vzájemnou spolupráci. „Já pomohu jim, oni zase mně," říká živnostník.

Hledal 4 roky

Několik let hledal nějakou práci Marek Salajka, nyní třiadvacetiletý administrativní pracovník hodonínského spinning centra. „Sice mi často říkali, že se mi ozvou, ale neozvali se. Za čtyři roky shánění práce jsem sehnal jen jednu, kde mi platili tři nebo čtyři tisíce korun měsíčně a stejně nakonec po pěti měsících skončili," přiblížil situaci handicapovaných na hodonínském trhu práce absolvent strážnické střední odborné školy.

Také třiatřicetiletý psycholog, který bojuje s Parkinsonovou nemocí, našel práci ve spinning centru. „Spíš než práci jsem hledal nějakou jistotu a režim. Být nezaměstnaným je totiž pro člověka nejvíc devastující," říká Honza.

Podle ředitele hodonínského úřadu práce Radka Hořáka v současnosti místní podnikatelé poměrně často využívají práce lidí s handicapem. „Ještě loni a pak letos využilo příspěvek na zaměstnání osob se zdravotním postižením třiašedesát zaměstnavatelů. Každý ale zřídil jiný počet pracovních míst. Někde je podpořený jeden člověk, někde deset. Někde dokonce i více než deset," upozornil ředitel úřadu práce.

Zaměstnavatel si může požádat o příspěvek na zřízení chráněného pracovního místa. Ten může dosáhnout až několik desítek tisíc korun. O vymezení daných pracovních míst se postarají pracovníci úřadu práce. Poté mohou zaměstnavatelé čerpat i příspěvek na podporu osob se zdravotním postižením. „Ten může být až osm tisíc korun měsíčně," vysvětlil Radek Hořák. O vymezení pracovního místa může požádat firma, která má více než padesát procent zaměstnanců se zdravotním postižením. „Vymezení je na tři roky. Po celou dobu může čerpat osm tisíc korun a po třech letech si ale musí požádat znovu," dodal ředitel.