„Je dobře, že Hodonín má v tuto chvíli místo, kde bude možné si důstojně připomínat výročí spojená s profesorem Komárkem. Byl významnou osobností československých dějin a je dobře, že se k ní přihlásila nejen sociální demokracie, ale také město Hodonín,“ řekl premiér při odhalení desky, kterou svému čestnému předsedovi věnovala jeho strana.

Připomněl, že měl možnost být v těsném kontaktu s Valtrem Komárkem v posledních letech jeho života. „Patřil jsem mezi lidi, které zpráva o jeho úmrtí velmi nemile zaskočila. To, že odešel, byla pro mě osobně ztráta,“ doplnil Sobotka.

Umístění trvalé vzpomínky na budově městského úřadu podpořil i hodonínský místostarosta Vítězslav Krabička. „Jsem velmi rád, že jsem mohl alespoň svým hlasem v městské radě pomoci tomu, že tady pamětní deska visí. Valtru Komárkovi jsem totiž jako idolu sametové revoluce velmi fandil,“ svěřil se Krabička.

Přesto trvalo poměrně dlouhou dobu, než kameninová deska připomínající důležitá data v životě bývalého místopředsedy vlády v Hodoníně vznikla a našla své místo. Nejdříve se hledal vhodný dům, pak se vedení města vypořádávalo s výtkami konzervativců ohledně angažmá Komárka na Kubě a posledním problémem bylo vyřešit umístění po technické stránce kvůli podmínkám dotace na zateplení pláště budovy.

Jak uvedl hodonínský místostarosta Jiří Janda, odhalení se v pátek nemohla zúčastnit rodina Valtra Komárka. „Jeden syn je dlouhodobě nemocný a druhý je v zahraničí. Slíbil však, že do Hodonína co nejdříve přijede,“ uvedl Janda.