„Cestující mají možnost cestovat s jednou jízdenkou vlakem, autobusem i městskou dopravou v Brně. Pravidelní cestující si mohou pořídit měsíční, čtvrtletní nebo roční předplatní jízdenky, které jsou asi o čtvrtinu levnější než jednorázové,“ vyjmenoval hlavní změny Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, jež IDS spravuje.

Jednou z nejdůležitějších novinek je zavedení rychlého vlakového spojení mezi Hodonínem a Brnem, které zajistí linka R5. Ta bude jezdit ve špičce každou hodinu, mimo ni v intervalu dvou hodin. IDS poprvé zasáhne i do zahraničí, jezdit začne mezinárodní linka 911 z Hodonína do Skalice přes Veselí nad Moravou. „Jejím cílem je podpořit cestovní ruch v Pomoraví,“ uvedl Havlík.

Podstatnou změnou je zapojení městské dopravy v Hodoníně a Kyjově do IDS a sjednocení jízdného. To bude stát sedm korun, pro děti do 15 let tři koruny. „Mnohem výhodnější ale bude předplatní jízdenka, která vyjde dospělého na 220 korun a dítě do 15 let, případně studenta do 26 let, na 110 korun,“ doplnil Havlík. Čipové karty jako elektronické peněženky i časové předplatní jízdenky zůstávají platné. V Hodoníně stále platí jízdné zdarma pro děti do 10 let, doprovod dítěte do tří let a osoby starší sedmdesáti let. Nově nebudou muset platit důchodci i v Kyjově. Stačí jim na poště, vlakovém či autobusem nádraží vyřídit průkazku IDS JMK, kterou prokáží svůj věk.

Pro cestu po Hodoníně i Kyjově bude vedle linek městské dopravy možné používat i všechny zaintegrované autobusy za cenu městské jízdenky. „Při cestě z Hodonína si jízdenku třeba až do Brna koupíte přímo v městském autobusu,“ upozornila mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková. Stejně to platí pro Kyjov Od 14. do 16. prosince mohou lidé jezdit zdarma na speciálně vydanou pamětní jízdenku.