Od základů přepracované jízdní řády a jedna jízdenka, na kterou lze cestovat z kteréhokoliv místa okresu Hodonín až do Brna. To jsou hlavní body nového systému, který začne od poloviny prosince platit na celém Hodonínsku, Kyjovsku i Veselsku.

„V Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje mohou cestující s použitím jediného jízdního dokladu libovolně kombinovat jízdy železnicí, regionálními autobusy i městskou dopravou,“ informuje společnost Kordis na svých stránkách.

Nové jízdní řády už jsou hotové. Obce regionu měly do prvního října poslední možnost zaslat k nim své připomínky.

„Původně nám vypustili zastávku u školy u ranního spoje, který jede ze Soboněk a veze nám děti do školy. A zrovna tak odpoledne,“ přiblížil starosta Rohatce Miroslav Králík, na které změny jako zástupce obce reagoval. Zároveň ale pochválil přístup firmy Kordis, která systém spravuje. Ta spoj obnovila.

„Nám se podařilo zajistit nový spoj do Dolních Bojanovic, což byl dříve problém. Ještě řešíme problém s tím, že naše děti jezdí do školy do Prušánek. Podle nových řádů by ráno čekaly před zavřenou školou a po vyučování by zase na zpáteční spoj čekaly hodinu,“ řekl starosta Josefova Přemysl Růžička.

Také Horňácko už má téměř vše vyřešeno. „Měli jsme hodně připomínek. Šlo nám ale hlavně o to, aby bylo dobré dopravní spojení pro děti do školy a pro lidi na směny do zaměstnání. Jsme přece jen koncová obec,“ vysvětlil starosta Nové Lhoty Antonín Okénka.

Ten také usiloval o to, aby se protáhla linka ze Suchova až do Suchovských mlýnů. To znamená, že by se od prosince měli cestující dostat přímo do Veselí nad Moravou i přes Suchov a Blatnici.

Systém je založený na koordinovaných přestupech, což bývá často kamenem úrazu. „Některým obcím jsme nemohli vyhovět a lidé budou muset přestupovat na místech, kde to dříve nebylo nutné,“ řekl Michal Kocourek z Kordisu.

Aktuální stav jízdních řádů je k vidění na stránkách www.idsjmk.cz.

ZUZANA ČERNÁ, RUDOLF PŮLKRÁBEK