O plánech jednali kyjovští radní společně s radními Jihomoravského kraje, který budovu vlastní.

„Domluvili jsme se proto se zástupci kraje, že necháme na nich, jaký mají návrh na využití budovy. Nám by se líbily především byty pro mladé rodiny," sdělil starosta Kyjova František Lukl.

Lidé podle něj nemusí mít obavu, že by v místě vznikla ubytovna například pro bezdomovce nebo pro ty, kteří přišli o přístřeší. „K tomu by mohlo dojít maximálně v případě, že by šlo o rodiče s dítětem. Rozhodně by však nešlo o klasické sociální ubytování. Na konkrétní námět ale čekáme a má přijít ze strany Jihomoravského kraje. Chceme totiž, aby byl objekt využívaný. V opačném případě je to totiž velká škoda," poznamenal Lukl.

Ubytovna, kterou využívali studenti zdravotnické školy, už jako internát nefunguje dva roky. „Poté, co došlo ke sloučení zdravotnické školy s gymnáziem v Kyjově, ubylo studentů, kteří do školy dojížděli z větší dálky. Budova tak není využívaná," uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

Pomoc regionu

Podle mluvčí kraje je budova v dobrém stavu a její přestavbou by mohla vzniknout asi třicítka bytů. Ty by mohly sloužit právě jako ubytování pro mladé rodiny či lékaře. „Šlo by o bydlení o velikosti třicet až čtyřicet metrů čtverečních. Vzhledem k tomu, že právě po malých bytech je poptávka a prvotní informace říkají, že by o takové byty byl zájem, pomohl by tak kraj regionu," sdělila Kapitančiková.

Částka, na kterou mají úpravy areálu vyjít, je zhruba dvacet milionů korun. Konečná cena však může být jiná.

Velké investice internát spolkl ještě před ukončením provozu. „Investovalo se například do velké nové moderní kuchyně a mě teď tedy zajímá, co s ní bude dál. Rozhodně asi nebude v pořádku, když by budova nadále chátrala a zůstala bez využití," vyjádřil se lékař a zastupitel Kyjova Richard Strýček (ČSSD).

Byty pro lékaře, kteří pracují v nemocnici, podle něj nejsou už v Kyjově potřeba. Možnost ubytování totiž doktoři mají přímo v areálu nemocnice. A to čtyři patra výškového domu. Mimo pracovníku nemocnice tam jsou v případě potřeby ubytování i jiní lidé. „Ubytovávali jsme i klienty města. Ale pro naše lékaře zatím nové ubytování nepotřebujeme, byť jedna část objektu už je zchátralá a opravovat ji nemá smysl," řekl Strýček.

Prázdný internát stojí i ve Bzenci. Stejně jako v Kyjově je budova nevyužitá už dva roky a stejně jako v Kyjově je majitelem objektu Jihomoravský kraj. Ten však už místo, kde dříve sídlila fakulta Univerzity Tomáše Bati, nabízí k prodeji. A to zájemci s nejvyšší nabídkou.

Minimální cena však přesahuje částku dvanáct milionů korun. Jak už se dříve k prodeji areálu bývalé školy vyjádřil starosta Bzence Pavel Čejka, náklady na to, aby se daly budovy znovu využit, by byly obrovské. „Je potřeba vyměnit okna, zateplit budovu, opravit střechu. Všechny potřebné opravy tak vyjdou na dalších několik desítek milionů korun," řekl Čejka. Jak podotkl, už několikrát se zastupiteli jednali o koupi areálu. Kvůli obrovským nákladům však od ní upustili. Areál bývalé školy ve Bzenci tvoří celkem pět budov.