Internet zdarma mají obyvatelé některých obcí na Hodonínsku. Jedná se o připojení, které zajišťuje Jihomoravský kraj. Služby využívají nejčastěji školáci a studenti, cestu do virtuálnho světa našli ale i důchodci.

„Obce získají vysokorychlostní internet. Dostanou zadarmo počítač a anténu, kterou se pak může internet šířit bezdrátově v okruhu asi dvou kilometrů,“ uvedl tiskový mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement. Síť by podle něj měla sloužit jako krajský intranet.

„Obce se snadněji dostanou k informacím, které potřebjí pro svůj chod,“ dodal Klement.

V současnosti je připojeno všech pětasedmdesát obcí. Na Hodonínsku jsou mezi nimi Ždánice, Bzenec a Veselí nad Moravou. „V knihovně máme dva počítače pro dospělé a jeden pro děti. Internet je zdarma a je o něj dost velký zájem,“ řekla pracovnice ždánické knihovny Marie Wolfová. Veřejný internet mají ve Ždánicích už několik let. Letos k němu přibylo vysokorychlostní připojení od kraje.

„Nejčastěji využívají připojení školáci, ale třeba v době hodů sem chodí i turisté,“ poznamenala Wolfová. Cestu do virtuálního světa našli i starší ročníky a lidé, kteří nemají doma vlastní připojení.

Součástí projektu vysokorychlostního internetu je i zřízení místa, ze kterého se mohou připojovat lidé za poplatek. „V třiasedmdesáti obcích je zřízen HotSpot, na který je možné připojit se bezdrátově. Připojení je zpoplatněno. Každý klient má své jméno a heslo, které může použít k připojení ke kterémukoli vysílači v jedné ze třiasedmdesáti obcí,“ vysvětlila Petra Mendelová ze společnosti, která připojení zprostředkovává.

Největší město okresu, Hodonín, do projektu zapojeno není, přesto tu existuje několik míst, kde je možné se k internetu bezdrátově připojit. „Hotspoty tu existují, ale město žádný neprovozuje, dle našich informací jsou například v některých restauracích a kavárnách,“ uvedla tisková mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková. Okresní město nabízí internet zdarma v městské knihovně.