Dětská hřiště, sportovní areály, zateplování škol nebo inženýrské sítě. Obce v okrese Hodonín už mají o svých investicích na příští rok většinou jasno. Rozpočty jsou schváleny, a tak otázkou zůstává pouze výše dotací z Evropských fondů. Ty totiž využívají většinou všichni.

„O evropské dotace budeme žádat, máme připravené nějaké aktivity. Uvidíme, jak dopadneme,“ potvrdila místostarostka Hodonína Milana Grauová.
Hodonín v příštím roce čekají především úpravy inženýrských sítí a silnic. Největší investicí, která město přijde asi na třicet milionů korun, je technická infrastruktura v areálu velkých kasáren. Na dvanáct milionů korun vyjde vybudování křižovatky u Arkusu. Na akci přispěje i kraj. V plánu je také odbahnění Cigánky. „Na tuto akci dostaneme nějakou finanční pomoc z Prahy, takže půjde o dotaci ze státních peněz,“ informovala Grauová.

Vedení Hodonína jako každoročně počítá také s investicemi do oprav základních a mateřských škol. „Požadavků je podstatně víc, takže o tom budeme ještě rozhodovat. Například Základní škola Mírové náměstí potřebuje nějak řešit okna. Jsou ale školy, kde mají vlhkost ve sklepě a podobně,“ dodala Grauová.

Větší investiční akce čekají také Kyjov. „V příštím roce spustíme zkušební provoz kanalizace v Bohuslavicích, což je takové vyvrcholení investice v částce devadesáti milionů v této místní části,“ řekl starosta Kyjova František Lukl. Ten doplnil, že peníze půjdou i do Základní školy Dr. Joklíka. „Tam připravujeme zateplení a výměnu oken, a to asi v částce patnácti milionů. V plánu máme také sportovní areál asi za dvacet milionů,“ pokračoval Lukl.

Podle něj jsou obě akce spolufinancovány z evropských fondů, a to ve výši pětasedmdesáti procent. Na patnáct milionů korun přijde výstavba kruhové křižovatky ulic Brandlova a Palackého.

Podle Lukla jsou zbylé akce závislé na schválení evropských dotací. „A to ať už se jedná o biokoupaliště v Bohuslavicích, cyklostezku Kyjov-Bohuslavice či zateplování některých budov, jako jsou dětská knihovna nebo další školy,“ vysvětlil starosta.

Kyjov má však finanční rezervu v městských bytech, které v současné době prodává. „Výnos z těchto bytů by měl být padesát milionů. Řekli jsme, že prioritně jsou tyto peníze určeny na bytovou výstavbu,“ nastínil Lukl. Ten také doplnil, že město se v příštím roce nebude zadlužovat. „V posledních pěti letech jsme si vždy brali nějaký úvěr do výše splátek. Letos s tím nepočítáme,“ uzavřel Lukl.

Ve Veselí nad Moravou také čekají na dotace z Evropské unie. Pokud jim budou přiděleny, největší investiční akcí bude oprava Bartolomějského náměstí. „Samozřejmě, že máme vytvořenu nějakou rezervu, z té bychom ale chtěli dofinancovat právě Bartolomějské náměstí,“ řekl veselský místostarosta Vilém Reichsfeld. Podle něj radnice plánuje také vybudování dětských hřišť v okrajových částech města. „Dostali jsme dotaci na doplnění dětských hřišť o hrací prvky,“ uzavřel Reichsfeld.