„V Itálii se cítím jako doma, ale stále jsem hrdá Jihomoravačka, která je na svou zemi pyšná a moc ráda se do ní vrací. Ráda se prezentuju jako Moravačka s toskánským srdcem. Ano, toskánským, ne italským. Právě Toskánsko je mým domovem,“ říká Michaela Šticová.

Region okolo Florencie jí učaroval díky krajině a srdečnosti tamních obyvatel, kteří jí povahou připomínají lidi z rodného Jihomoravského kraje.

„Brečím, když odjíždím z Toscana, a stejně tak, když opouštím Moravu,“ přikyvuje.

Budova S-centra v Hodoníně 10. května 2024, tedy už více než 34 měsíců po tornádu.
Blíží se oprava S-centra v Hodoníně, firma začne před třetím výročím tornáda

Do Hodonína se vrací dvakrát ročně, výjimkou bylo jen období covidových omezení. Vynechat odmítá hlavně Vánoce. Česká podoba svátků se jí líbí více. S sebou už vzala i italské přátele, také oni byli podle jejích slov nadšení. Čemu se v Hodoníně naopak vyhýbá, je zdejší podoba italské kuchyně. Odvahu najde maximálně u pizzy.

„Téměř vždy jsem ale zklamaná. Nemám odzkoušené lepší italské restaurace ve větších městech, ale zrovna v Hodoníně je to spíše tragikomická napodobenina. Nejen co se kvality pokrmů týče, ale i samotného personálu,“ krčí rameny.

  • Michaela Šticová natáčí také tématická videa
Zdroj: Youtube

I kvůli špatným zkušenostem založila webové stránky s názvem Italský sen. Využívá na nich osmileté zkušenosti z gastronomických podniků. Chystá také vlastní kuchařku, termín vydání ale ještě nezná.

Stejně jako miluje italská jídla, slabost má rovněž pro ta česká. Vaří kuře na paprice, vývar či řízky s bramborovou kaší. Zazářila s tím i mezi Italy.

Vedení hodonínské radnice si pochvaluje zájem o sdílená kola.
Sdílená kola v Hodoníně: dvě stě výpůjček denně, rekord atakoval pětistovku

„Obzvláště domácí sterilované okurky u nás extrémně zabodovaly, protože Italové je neumí. A miluju i české pečení našich babiček – bábovky, koláče, Míša řezy a podobně. Těstoviny s kakaem a mákem nebo kečup v jídle jsou ale stále jedno velké Ne,“ usmívá se Michaela.

V Toskánsku žije s přítelem a rotvajlerem Ivem, jehož si pořídili z útulku.