„O podobných trzích jsem slyšela zatím jen v Kanadě. Když jsem se teď dověděla i o těch místních, rozhodně se půjdu podívat,“ uvedla Kučeřovská. V Brně jsou takové trhy například v Kotlářské ulici. Letos na jaře v kraji přibudou i další místa. V brněnských Medlánkách nebo v Moravanech na Brněnsku.

Podle Veroniky Fišerové z Ekologického institutu Veronica je přesto jižní Morava oproti jiným krajům v pořádání trhů pozadu. „V Brně a dalších městech nejsou navíc tak velké jako třeba v Praze. Je to škoda, protože jižní Morava je typický zemědělský region,“ podotkla Fišerová.

Od místních výrobců

Na farmářských trzích seženou zákazníci například čerstvou zeleninu, ovoce, domácí mléčné či masné výrobky, koření, biopotraviny, či víno. To vše přímo od místních výrobců. „Zatím neexistují přesná pravidla, co všechno mohou farmáři prodávat. Musí však dbát na kvalitu výrobků. Nejde ovšem jen o biopotraviny,“ zdůraznila pracovnice Hnutí duha Lenka Kaspříková, která se tématu farmářských trhů věnuje. Zemědělci ovšem často prodávají i v jiných krajích. Jihomoravští farmáři například vozí víno na ostravské trhy. Na trhy do Brna naopak přijíždějí prodejci z Vysočiny.

Kaspříková upozornila, že nákup na trhu je výhodný jak pro zákazníka, tak pro prodejce. „Lidé dostanou čerstvé místní potraviny, které neseženou v supermarketu. Prodejci mají naopak stálý odbyt. Výhodnější je i cena, protože potraviny se prodávají přímo, bez zprostředkovatele,“ uvedla Kaspříková.

Podle Fišerové z Veronicy pořádají trhy hlavně větší města. „Tam lidé nemají snadný přístup k drobným zemědělcům jako na venkově. Je to také možná trochu móda,“ přemýšlí Fišerová.

Počet míst, kde se trhy pořádají se však stále rozšiřuje. V květnu se na seznam zapíší i Moravany na Brněnsku. „Chtěli jsme se odlišit, proto jsme pozvali zejména prodejce, které regionální agrární komora ocenila v soutěži Zlatá chuť jižní Moravy,“ sdělila organizátorka trhů Lucie Stroblíková.

Zelný trh se změní

V Brně je místem, kde tradičně nabízejí ovoce a zeleninu menší zemědělci, Zelný trh. Ne vše ale pochází od místních farmářů. I tam se ale mají brzy pořádat tradiční farmářské trhy. „Do měsíce schválí rada města změnu tržního řádu. Trhy se pravděpodobně budou konat o sobotách,“ sdělil starosta Brna­středu Libor Šťástka s tím, že první trhy navštíví lidé na přelomu června a července, nebo na začátku září.

Ekologové se shodují, že čerstvé potraviny od drobných zemědělců a biopotraviny jsou kvalitnější než potraviny z masové produkce. Podle dietoložky z brněnské poradenské společnosti Nutrivia Moniky Chmelíkové to však nelze říci tak jednoznačně. „V biopotravinách je méně pesticidů, těžkých kovů či dusičnanů. Mají také větší množství antioxidantů, vitamínů a minerálů. Na druhou stranu mohou obsahovat víc toxických látek z přírody,“ upozornila Chmelíková.

Kdy a kde se konají farmářské trhy na jižní Moravě.
Jarmila Abrlová prodává na trzích víno a koření z hospodářství v Pavlově a říká:

Chceme obchodní dům jen s trhy

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Někdy vstávají kolem čtvrté ráno. Již před osmou totiž musí být v Praze, aby připravili své jihomoravské biovíno a koření k prodeji na tamních trzích. Stále častěji jezdí prodávat i do Brna. „Musíme podporovat místní farmáře. To je jediná cesta, jak se venkov na jižní Moravě může rozvíjet,“ tvrdí Jarmila Abrlová z Ekologického hospodářství rodiny Abrlových z Pavlova na Břeclavsku.


Kam na farmářské trhy jezdíte?
Nejprve jsme jezdili jednou za dva týdny na trhy do Prahy. Doprava se ale prodraží. Zvlášť, když nevíte, kolik toho dopředu prodáte. Proto příležitostně prodáváme i na brněnských trzích v Kotlářské ulici. Tam je ale zase někdy problém s dopravní přístupností. Proto navštívíme i trhy v jiných městských částech.

V čem vidíte hlavní výhodu trhů?
Zákazník dostává čerstvé potraviny. A prodejci zase hotové peníze. Nečekáme měsíce na proplacení faktur, což je pro drobné farmáře často likvidační. Velkou výhodou je také propagace. Můžeme lidem přímo vysvětlit výrobu vlastních potravin a také reagovat na jejich přání. Trhy podporují místní farmáře.

Máte stálý okruh zákazníků?
Někteří chodí pravidelně, někteří ne. Na zákaznících ale poznám, jak je nakupování na trzích těší a že jsou spokojení.

Jsou pro vás farmářské trhy největším příjmem?
Máme specifické zboží. Prodáváme biovíno a koření a největší tržby máme přece jen z vinoték a obchodů s biopotravinami. Pro zelináře nebo pekaře, kteří jezdí na trhy každý týden a všechno zboží mají rychle pryč, je to ale nejvýhodnější způsob prodeje.

Jakou další podporu kromě trhů jihomoravští farmáři potřebují?
Už patnáct let usilujeme o to, aby v Brně vznikl i kamenný obchodní dům, kde budou své zboží prodávat rovněž přímo farmáři.

Ekofarmáři nestíhají pěstovat

Brno – Před dvěma lety to byla nová a neznámá služba. Dnes má o bedýnky s biozeleninou od ekologických zemědělců zájem stále víc Brňanů. Rozrostl se i počet distribučních míst a bioprodejen, kde si lidé z Brna mohou bedýnku objednat a vyzvednout. Majitelé bioprodejen se shodují, že jihomoravští ekozemědělci nestíhají kvůli velkému zájmu pěstovat.

Například v prodejně Tři sudičky v Pellicově ulici, kde začali bedýnky nabízet mezi prvními, musí dočasně dovážet biozeleninu z Rakouska. „Našim dodavatelům došly zásoby asi v půlce ledna,“ uvedla spolumajitelka obchodu Jennifer Helia DeFelice.

Nedostatek biozeleniny potvrzuje i majitelka prodejny Slunečnice v Králově Poli Vladimíra Langrová. „Přes zimu je zájem o bedýnky trochu nižší, ale stále roste. Týdně prodáváme asi osmdesát bedniček,“ řekla Langrová.

Podle ní mají zájem o tuto službu hlavně rodiny s dětmi a mladí lidé. „Chuťově je biozelenina mnohem lepší, i proto se hodí pro malé děti,“ myslí si Langrová. Za bedničku se zeleninou, která má dvěma lidem vydržet na týden, zaplatí zájemci zhruba dvě stě korun. Bednička pro velkou rodinu může stát i šest set korun. Její obsah určují většinou zemědělci nebo zaměstnanci prodejny, kteří vybírají sezonní ovoce a zeleninu.

Distribuci a objednávání bedýnek si nyní může domluvit i skupina lidí, kteří bydlí poblíž sebe. „Je třeba, aby se domluvilo alespoň pět rodin v dané lokalitě. Pokud je to na okraji Brna, musí jich být o něco víc. Každé úterý dovezeme zboží jedné osobě, která zařídí předání bedýnek dalším,“ popsala způsob doručení DeFelice.

Podle ní takový systém přispívá i k utužování sousedských vztahů. „Lidé se musí domluvit a zkoordinovat. Dojednávali jsme například odběrné místo s jednou paní z Medlánek. Bydlela s rodinou na sídlišti a dokud se nezajímala o dovoz bedýnek, tak své sousedy v domě vůbec neznala,“ dodala DeFelice.

KLÁRA ŽIDKOVÁ