Největším producentem jablek v hodonínském okresu je Agropodnik Hodonín. Ten oblíbené ovoce pěstuje na více než pětaosmdesáti hektarech. „Letos to u nás dopadlo špatně. Začátkem května nás totiž postihly mrazy, a to v době květu. Úrodu tak máme dvaceti až pětadvaceti procentní. Navíc jsou to především nestandardy,“ uvedl ředitel bzeneckého závodu Agropodniku Vojtěch Šafařík s tím, že deformované plody budou směřovat hlavně na průmyslové zpracování.

I přes velkou neúrodu mohou být jejich odběratelé klidní. Agropodnik je totiž členem odbytového družstva CZ Fruit, které ročně dodává na trh čtyřiačtyřicet tun jablek. „Někde je větší úroda, někde menší. Tím, že jablka prodáváme přes CZ Fruit, tak se lokální výkyvy v podstatě kompenzují,“ sdělil Šafařík.

Agropodniku navíc výrazně pomáhá vlastní sklad se řízenou atmosférou na více než dva tisíce tun. „Od členů CZ Fruitu už tady máme přes tisíc tun. Vývoj cen bude ještě loterií,“ upozornil šéf bzeneckého podniku, jehož jablka obvykle sklízí úspěchy i na zahraniční scéně, zejména v Nizozemí. Agropodnik je totiž dlouhodobý dodavatelem jablek pro dětskou výživu.

Se špatnou sklizní bojují v sadech v okolí Mikulčic. „Je to špatné. Úroda je asi třetinová,“ informovala agronomka mikulčického Zemědělského družstva Zdena Pindová.

Tvořily se plůdky

Podle ní byl letos rok pro vývoj jabloní nepříznivý. „Po mírné zimě rychle nastoupila vegetace a začaly asi o dva týdny dříve kvést. Na začátku května se začaly tvořit plůdky. Pak přišly tři kritické dny, kdy jsme naměřili více než dva stupně pod nulou,“ upozornila Pindová s tím, že mráz zasáhl jabloně na ploše necelých padesáti hektarů a poškodil je z osmdesáti až devadesáti procent.

U drobných pěstitelů je situace rozdílná. „Kdo letos poctivě stříkal, tak na stromech něco má,“ myslí si jednatel Českého zahrádkářského svazu v Kozojídkách Antonín Jurček. V okolí Kozojídek je podle něj u jablek hodně padlí, strupovitosti a nedostatku vápníku. Podstatné podle Jurčeka bylo také dobře jabloně prostřihat. „Rubín si to reguluje sám, ale některé odrůdy, když se dobře neprostřihají a sami se neregulují, tak mají jeden rok velkou úrodu a následně nemají vůbec nic, nebo sem tam něco,“ upozornil zahrádkář z Kozojídek.

Pěstitelé jablek nyní také vyhledávají ve zvýšené míře moštárny. „Nadbytek není, ale úroda je velká. Nějaký enormní zájem ale neregistrujeme. Každý přijede tak s metrákem jablek,“ přiblížil vytížení mikulčické moštárny Vladimír Uhrovič z tamního zahrádkářského svazu. Ze sto kilogramů jablek vyteče až sedmdesát litrů moštu. „Jablečný mošt patří mezi nejlepší nápoje vůbec,“ domnívá se Uhrovič.