V okrese Hodonín jich sedm „propadlo“. Mezi nimi například i zámek v Dolních Moštěnicích, což je část Hýsel.
„To je typická ukázka památky, kterou po revoluci získal s velkými plány soukromý vlastník. Časem ale narazil na nedostatek peněz. V minulých dnech jsme se ale přece jen s památkáři dohodli, že zámek převedeme o známku výše, dostane čtyřku,“ řekl Martin Půček z kyjovského městského úřadu, který má na starosti památky Kyjovska. Hýselský zámek je podle něj ukázkou toho, že na záchranu je někdy potřeba obrovských částek.

Dalšími pětkaři jsou pak dva pískovcové náhrobky na mistřínském hřbitově, dřevěný kříž před čejkovickou farou či pískovcový kříž s Kristem u železniční dráhy v Rohatci.

„Jsou tam ještě kříže ve Bzenci a Žeravicích, ale ty už se dokonce nepodařilo ani najít. Uvažujeme, že bychom památkáře přesvědčili o další kategorii známkování – nedohledáno,“ dodal Půček.

V případě pískovcových náhrobků pak podle Půčka už nejde ani o problém peněz. Opravit je v současném stavu nelze.
Památkáři v posledních letech oznámkovali v kraji na čtyři tisíce památek. Více než čtyři sta padesát jich bylo z okresu Hodonín. Hodnocení poslouží také krajským úředníkům při udělování dotací. Pětka ale prý neznamená automatický nárok.

„Bude záležet také na majiteli. Zda je i on ochotný vložit do opravy své peníze,“ uvedl pro MF Dnes vedoucí odboru kultury krajského úřadu v Brně Tomáš Drobný.

Nejen pětkaři jsou ale v kritickém stavu. Také památky hodnocené čtyřkou jsou na tom velmi zle. Na Hodonínsku jich je celkem devětadvacet. Jsou mezi nimi i velmi známé nemovitosti - zámek ve Veselí nad Moravou, areál bývalého panského mlýna ve Velké nad Veličkou, budovy v podzámčí ve Ždánicích či hřbitovní brána v Hodoníně.

„Na bránu i s přilehlými objekty bylo již vydáno závazné stanovisko k obnově památky a také stavební povolení. Od příštího týdne by pak měly začít stavební práce, které by měly skončit na konci letošního roku. Rekonstrukce brány bude zahrnovat otluk zvětralých omítek, vysprávku zdiva, impregnaci, nátěry či repasy zámečnických konstrukcí,“ informovala mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.