Pacienti v Česku se podle posledního hodnocení organizace HealthCare Institute cítí nejlépe v nemocnici v Městci Králové, na rehabilitační klinice Mediterra v Praze či v Karvinské hornické nemocnici. Znamená to, že nabízejí tu nejlepší péči?

Žebříčků je mnoho, výsledky se ale dost liší. Podle čeho si tedy pacienti mají vybrat nejlepšího lékaře nebo nemocnici? Mnohdy považují za nejdůležitější, že mají nemocnici blízko. To však o kvalitě péče nevypovídá nic.

„Lidé se dívají na to, jestli je zdravotnický personál příjemný, ale nevidí, že v nemocnici málem umřou,“ řekla Jaroslava Kunová z Asociace nemocnic. Třeba u srdečních záležitostí je podle ní důležitější, jakou první pomoc pacientovi poskytnou záchranáři a jak rychle ho do nemocnice dovezou.

Zveřejňování výsledků může být mnohdy nepřesné. „Zvolíte­li za parametr počet úmrtí, dojdete k tomu, že fakultní nemocnice jsou nebezpečné. Tam umírá nejvíce lidí. Ale už se nebere v potaz, že tam bývají ty nejtěžší případy,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Soutěž je zdravá

Pacientské organizace však zveřejňování kvality zdravotní péče požadují. „Chceme, aby se zvyšovala kvalita služeb pacientům,“ řekl Daniel Vavřina z HealthCare Institute. Některé údaje mohou totiž lidem opravdu pomoci.

„Většinou existuje přímá úměra mezi počtem úkonů a jejich kvalitou,“ tvrdí David Marx ze Společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví. U implantátů, porodů či onkologických zákroků by si pacient měl vybírat centra, kde těchto úkonů provedou nejvíce.

Podle připravované reformy zdravotnictví by zdravotnická zařízení měla v budoucnu právě počet jednotlivých úkonů nebo reoperací zveřejňovat.
Péči však už hodnotí i komerční subjekty. Například soukromý internetový portál „Lékaři online“ si nechal vypracovat studii o spokojenosti pacientů s praktickými lékaři. Z dokumentu mj. vyplývá, že 44 dotázaných je se svým lékařem velmi spokojeno.

„Chceme, aby lidé měli o zákrocích co nejvíce informací. Rozhodně ale nemůžeme dělat soudce, který lékař je nejlepší,“ řekla Michaela Ferancová z portálu Lékaři online.

Zrádný internet

Orientaci ve zdravotní péči nabízí pacientům i další internetové stránky. Na internetu se lidé mohou nejen informovat o jednotlivých zákrocích, ale lékaře také sami oznámkovat. Třeba na portálu znamylekar.cz se každý může podívat, jak ostatní lidé ohodnotili lékaře, ke kterému se právě chystá. Sám pacient pak po návštěvě může lékaři vydat vysvědčení.

„Subjektivní hodnocení lidí však nemá většinou žádnou souvislost s tím, jak konkrétní lékař léčí,“ upozornila Kunová. Podle jejího názoru se pacient z 80 procent orientuje podle chování lékaře. To však nevypovídá nic o jeho odborných znalostech.

„Hodnocení na internetu považuji za neseriózní. Vždyť ani nevíte, kdo to píše. A nelze na to reagovat,“ komentoval výsledky anket pražský gynekolog Václav Čmelínský.

Pokud by se totiž lékař vyjádřil ke konkrétním případům, porušil by lékařské tajemství. Na internetu také neexistuje žádná kontrola. „Webové stránky mohou sloužit například k očernění a likvidaci lékaře, který se náhodou na někoho špatně podíval,“ upozorňuje Jana Petrenko z Koalice pro zdraví.

Jak na to?

Podle gynekologa Čmelínského však neexistuje návod, jakým způsobem si najít kvalitního lékaře. „Nejlepší je asi obejít několik odborníků a udělat si tak vlastní obrázek,“ říká Čmelínský.

Podle Cikrta však nejlépe funguje systém „jedna paní povídala“, tedy jednotlivá doporučení a zkušenosti známých a přátel.

Autoři:
BÁRA PROCHÁZKOVÁ
ŠTĚPÁN PLAČEK