VÍCE MÍSTA. Děti navštěvující Základní školu Červené domky mají v tomto roce za vzděláním přicházet přes nový vstup. „Ten současný není kapacitně dobře řešený, poskytuje malý prostor při příchodu a odchodu. Připravovaný projekt je zahrnutý v rozpočtu města," uvedl ředitel školy Antonín Slezák. Stavba by podle něj měla začít co nejdříve. Nový bezpečnostní vchod bude ústit u školní jídelny z boku budovy. „Záměrem je prodávat jídlo například důchodcům a tuto činnost rozšířit," dodal Slezák.

TOALETY ZA MILION. Na schválení rozpočtu závisí také nutná oprava sociálního zařízení v Mateřské škole Lužní. „Jsme jedna z posledních školek ve městě, kde jsou ještě staré toalety," posteskla si ředitelka školky Martina Svobodová. Přitom přestavba byla schválená už v loňském roce, ale kvůli změnám ve vedení okresního města se projekt odložil až na nový rok. „Rekonstrukce vyjde přibližně na jeden milion korun," upřesnila ředitelka.

PRIORITA BEZ BARIÉR. Na nové toalety se mohou těšit také děti docházející do hodonínské Základní školy Očovská. Její vedení plánuje první etapu rekonstrukce, její součástí bude výměna odpadů a přívodů vody i nové obklady. „Navíc necháme zřídit bezbariérovou toaletu, kterou máme jen v přízemí budovy. Jelikož školu navštěvuje žákyně na vozíku a další nám přibyde v příštím školním roce, je potřeba jim uzpůsobit podmínky," řekl ředitel školy Martin Čechovský.

MODERNÍ KUCHYNĚ. Novinkou v letošním roce je rozsáhlá přestavba kuchyně v Mateřské škole Kollárova ve Veselí nad Moravou. Kromě stavebních úprav se počítá s kompletní změnou technologie. „Potřebovali jsme, aby vznikla velká centrální kuchyně, kde se uvaří alespoň čtyři sta jídel denně. Z ní by se měly dodávat obědy do všech mateřských škol ve Veselí nad Moravou," přiblížila plán referentka odboru majetku a investic Lenka Jahodová.

Stávající kuchyně je malá a nevyhovuje současným hygienickým požadavkům. Předpokládaný začátek prací je v polovině června, přičemž hotovo má být do konce srpna, aby děti mohly od září dostávat jídlo z nové kuchyně. „V tuto chvíli je předaná projektová dokumentace a podaná žádost na stavebním úřadě. To znamená, že nejdříve za dva měsíce bude povolení. Mezitím zahájíme výběrové řízení na zhotovitele," popsala Jahodová.

ŠKOLKA DO LÉTA. Školku v Uhřicích, postavenou v minulém roce z modrobílých kontejnerů, brzy vystřídá nová budova. Její obvodové zdivo už stojí. „Termín dokončení výstavby je do posledního června. Náklady vycházejí na necelých dvacet milionů korun," uvedl uhřický starosta Petr Tihelka s tím, že ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy poskytne patnáct milionů. Zbytek musí zadotovat obec. „V nové budově bude i kuchyň, v níž se zvládne připravit sto deset jídel denně. A samozřejmě dvě velké herny pro děti," prozradil starosta.