Brňan Vojtěch Pokorný vystudoval elektrotechnickou střední školu. Po maturitě se rozhodl nastoupit do práce. Netušil však, kolik by měl v oboru vydělávat a jak se orientovat na trhu práce.

I kvůli němu vznikl internetový server www.platy– mzdy.cz. Ten podle zadaných kritérií jako jsou kraj, obor, věk nebo pohlaví, zdarma ukáže průměrnou mzdu v konkrétním oboru. Podle serveru by měl Pokorný jakožto dvacetiletý elektromechanik vydělávat v průměrné jihomoravské firmě necelých osmnáct tisíc korun.

Zakladatel serveru Miroslav Ženíšek vsadil na to, že absolventi škol často nevědí, kolik mají ve své první práci chtít peněz. „Zaměstnavatelé vybírají ze stále menšího počtu volných pracovníků, takže je zde prostor pro vyjednávání lepších platových podmínek,“ vysvětlil Ženíšek, proč stránky založil.
Ty čerpají informace z Českého statistického úřadu i ze statistik Ministerstva práce a sociáních věcí.

Podle oslovených Jihomoravanů jsou údaje v tabulce reálné. Například jednadvacetiletá Dana Kraplová z Brna pracuje jako prodavačka v pekárně. Podle statistiky má vydělávat necelých deset tisíc korun. „U mně to sedí, ale nedokážu říct, zda i u ostatních,“ uvedla Kraplová.

V průměrných mzdách je v Jihomoravském kraji stále vidět i velký rozdíl mezi platy mužů a žen. Čím je pracovní pozice důležitější, tím větší je mezi odměnami rozdíl.

Například čtyřicetiletá ředitelka firmy vydělá v Jihomoravském kraji průměrně sto sedm tisíc korun. Stejně starý ředitel má za stejnou práci na výplatní pásce o čtyřicet tisíc korun víc. „Důvodem je stále přetrvávající stereotyp, že muž je živitel rodiny a žena má práci pouze jako koníček,“ vysvětluje socioložka Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Lucie Jarkovská.

Velké rozdíly jsou podle statistik také mezi věkovými kategoriemi. To podle ekonomů souvisí s nasbíranými zkušenostmi. „Je zřejmé, že nejvíce budou vydělávat muži po čtyřicítce. Mají daleko do důchodu a obvykle spoustu zkušeností,“ vysvětlil ekonom Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. Například pětadvacetiletý lékař na jižní Moravě podle tabulek vydělá jednatřicet tisíc korun, čtyřicetiletý o sedm tisíc víc.

Hatlapatka však tvrdí, že zkušenosti nejsou vždy spojované s věkem. „Například v oboru informačních technologií firmy chtějí spíš nadějné absolventy, kteří znají novinky z oboru,“ dodal Hatlapatka.

Průměrný Jihomoravan podle statistik vydělá přes jednadvacet tisíc korun. Stejně jako dvacetiletá průvodčí nebo třicetiletý krupiér.
Finanční analytik Ondřej Moravanský tvrdí, že ani sna tomto serveru nemohou brát lidé čísla striktně. „Srovnávání platů totiž naráží na různé podmínky na stejné pracovní pozici. Zaměstnavatelé často poskytují odměny, které v platu započítány nejsou,“ vysvětlil Moravanský.