To se Janák rozhodl změnit. Chce, aby pro pozůstalé zůstalo víc vzpomínek. I proto se svým kamarádem a kolegou Janem Komosným vymyslel projekt s názvem Kód Života. „V západních zemích už docela běžně funguje. Myšlenka je jednoduchá – zanechat nesmazatelný odkaz, který vydrží mnohem déle než třeba staré fotografie. A také odkaz, který vypoví více než jen údaj na náhrobku," přibližuje cíle Kódu Života muž z Hodonína.

Vize je jasná. Dát náhrobku nový, interaktivní rozměr. Jak? Pomocí QR kódu. „Dáme jej na nerezovou destičku, kterou pak člověk nalepí na náhrobek. Tam vydrží několik desítek let, garantovat chceme alespoň čtvrt století. Informace, které kód bude obsahovat, si pak každý přečte pomocí čtečky kódu nebo aplikace na mobilním telefonu," vysvětluje princip Janák.

Smysl projektu ukazuje na vlastním životě. „Jedna z mých babiček zemřela, když byl můj otec malý, takže si na ni moc nepamatuje. A od doby, kdy odešel i můj děda, už v podstatě nemáme žádné vzpomínky, snad jen kromě pár starých fotek. Abych mohl pro moje potomky a potom také pro jejich děti dochovat údaje ze života mé druhé babičky, je potřeba právě Kódu Života," vypráví muž.

Své babičce tak vytvoří profil, na nějž uloží její fotografie, videa i příběhy o jejím životě, které napsala. V budoucnu se pak na tento profil člověk dostane přes web po přečtení QR kódu. „Může to být klidně i vzpomínka na domácího mazlíčka. Dokonce teď už jednáme i s některými městy o tom, že službu vytvoříme pro památky," říká Janák. Destička s kódem by se tak mohla objevit i na budovách. Lidé by se tak snadno přes mobil dozvěděli informace o jejich historii a vzniku.

Za další přínos projektu Janák považuje to, že lidé stráví se svými blízkými více času. „Vidím to na sobě. Neustále chodím za babičkou, natáčíme, smějeme se, píšeme. I ona je nápadem nadšená," svěřuje se tvůrce a popisuje, jak si službu pořídit. „Stačí se jen zaregistrovat na stránkách projektu Kód Života. My pak pošleme potřebné další informace, jak postupovat, a zájemce začne vytvářet profil člověku, o němž chce uchovat pro své potomky co nejvíce informací," uzavírá.