Poslední únorovou sobotu se tentokrát přesune do Strážnice, s níž ho spojují rodinná pouta. Právě v tamním přístavišti už brzy ráno začnou klapat jeho hole a rozpohybuje své svaly ve stylu severské chůze. Vydá se směrem přístav Petrov. Sto kilometrů tam bude pendlovat v zimě a ve vlhkém ovzduší kolem Baťova kanálu. „Bude to extrém, zvláště teď, když ještě pořád v těle cítím Everest. Mám totiž velice krátký čas na regeneraci. Vrcholoví sportovci po takových výkonech regenerují dva či tři měsíce,“ říká optimismem oplývající rekordman.

Obavy má ale z něčeho jiného. „Nejde o vlhko u Baťova kanálu, ale především o otevřený úsek. Déšť ani sníh nevadí, ale to nejhorší pro nordic walking je vítr. Když začne foukat a brát hůlky,“ upozorňuje lektor.

Propagátor nordic walkingu Jan Vajčner ze Znojma zdolal pomyslný Everest. O víkendu šlapal nonstop s holemi ke zřícenině boskovického hradu. Za pětadvacet hodin ušel 121 kilometrů a nastoupal 8 850 výškových metrů.
Janek to zvládl! S holemi zdolal boskovický Everest, podívejte se

Očekává tentokrát zhruba třináctihodinový maraton. Od startu v sedm ráno až po cíl v noční tmě kolem dvacáté hodiny. „Pokusím se tak o další zápis do České knihy rekordů nejrychleji nordic walking zdolanými sto kilometry na území České republiky,“ podotýká Vajčner.

Srdeční záležitost

Po břehu Baťova kanálu bude chodit ve zhruba sedmikilometrových okruzích. K trase mezi Strážnicí a Petrovem si zvolil podtitul Návrat ke kořenům a tradicím. „Je to srdeční záležitost. Mám ke Strážnici vřelý vztah, je mým druhým domovem. Mám tam i větší část příbuzenstva,“ svěřuje se mistr Evropy a český reprezentant, který má u Strážnice také vinohrad a chatu. „Má mě přijet povzbudit řada známých lidí, kteří tady budou celý víkend, takže budou poznávat i okolí. Chtěl bych tak zároveň poukázat na krásné stezky kolem Petrova a dál do Bílých Karpat,“ podotýká Vajčner.

Nápis před jedním z bytových domů v Hodoníně.
Chcípl pes přitvrdil: před dům poslance Tesaříka nasprejoval nápis, že je zrádce

Svou extrémní výzvou pokračuje v benefici Toulavé klacky pro jihomoravské dětské léčebny v Boskovicích, Křetíně a Ostrově u Macochy. „Chci tím upozornit na jejich existenci a vyzvat k pomoci o zkvalitnění péče o děti, a to formou věcného či finančního daru,“ doplňuje Vajčner.

Pro další pokračování dětmi a severskou chůzi inspirovanými Toulavými klacky si na březen zvolil odejití padesáti kilometrů v rodném Znojmě, v dubnu pak hodlá překročit hranice České republiky. Nordicwalkingovou čtyřiadvacetihodinovku plánuje absolvovat v polské Toruni.