TAKÉ DNES SLEDUJEME AKTUÁLNÍ DĚNÍ V SOUDNÍ SÍNI ON-LINE

Před trestní senát brněnského krajského soudu se dnes vrací lidé, kteří podle žaloby stojí za týráním dvou chlapců z Kuřimi na Brněnsku.

Na lavici obžalovaných však usedne jen polovina z celkové šestice trýznitelů. Matka týraného osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba Klára Mauerová, její sestra Kateřina a přítel obou žen Jan Turek. V soudní síni budou chybět sourozenci Jan a Barbora Škrlovi a Hana Bašová alias teta Nancy.

„Tři lidé požádali o soudní jednání v jejich nepřítomnosti. Soud jim vyhověl,“ řekl předseda senátu Pavel Göth, který na jednom z největších případů týrání dětí v historii české kriminality už více než čtvrt roku pracuje.

Soudce předvolal do konce tohoto týdne bezmála čtyřicet svědků. Všechny chce postupně vyslechnout. Většina patří do okruhu nejbližších obžalovaných. „Svědčit by měl například otec obžalovaných sester, Ladislav Mauer. Vypovídat bude také třetí sestra Mauerových, Gabriela Pokorná,“ vyjmenovala některé svědky mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Před soudem stane v roli svědkyně i manželka Jana Turka, Lucie Turková. Ta se s mužem obžalovaným z týrání dětí před několika lety rozvedla a Turek nyní žije s přítelkyní. Té podle internetového serveru Novinky.cz před několika dny odebral brněnský městský soud děti. Za předběžným opatřením soudu prý stojí její bývalý muž, který si nepřál, aby se žena stýkala právě s Turkem.

ONLINE

16.04 - Hlavní líčení pro dnešek končí, pokračuje ve čtvrtek v 8.30.

15.59 - Ve spisu je také dokument z Ázerbájdžánu. Josef Škrla měl podle něj od roku 2002 do roku 2004 zastupovat filiálku jedné zemědělské firmy z Gruzie. Po roce 2004, kdy firma spolupráci a podnikání v Česku ukončila, už Škrla s Ázerbájdžánem neměl nic společného.

15.52 - Jedním z důkazů je nahrávka z tísňové linky 158. Na policii volala bývalá redaktorka MF DNES Ivana Svobodová, která oznámila, že matka Jana a Barbory Škrlových Renáta Škrlová leží doma v chodbě a je zbitá. "Zrubal ji její syn Jan. Je to v Drobného ulici. Já jsem volala ještě vyšetřovatelce Ševčíkové, která na tom případu pracuje. Prosím vás, paní Škrlová se strašně bojí. Jste hodní, děkuji, nashledanou," řekla Svobodová. Hlídka jela na základě telefonátu na místo, ale Škrlová řekla, že je v pořádku.

15.46 - Soudce Pavel Göth čte ještě několik listinných důkazů, které mu přibyly do spisu. Jsou to například dokumenty z prohlídky Paprsku, které zpracovali úředníci městské části Brno-jih, zprávy lékařů a nemocnic. Doplňující listinné důkazy opatřila jak obžaloba, tak obhajoba.

15.43 - Kateřina měla SIM kartu, kterou jí Pavel Mach věnoval. "Půjčil mi ji jen jednou. To jsem jela do Jeseníků. Ze spisu navíc nevyplývá, že by karty využíval ještě někdo jiný," zdůraznila Kateřina Mauerová.

15.41 - Klára i Kateřina Mauerová mají na každého svědka několik otázek a do posledního písmenka využívají svých práv.

15.37 - Narozdíl od Tomáše Herforta, který Škrlu označil za manipulátora, mluví Mach o seskupení Mravenců jako o mírumilovném sboru. "Nikdo nás k ničemu nenutil. Já tam třeba chodil kdy jsem chtěl," říká Mach tichým hlasem. O Barboře Škrlové se také vyjádřil jako o mírumilovném člověku. Slovo "mír" v nejrůznějším skloňování, je mimochodem velmi časté podstatné jméno z Machovy slovní zásoby. "Bára byla mírumilovná a hodná," neurčitě popsal jednu z obžalovaných. Když však měl odpovědět na otázku, zda se chovala jako dospělá žena či jako třináctileté dítě, odpověděl vyhýbavě. "Nevím," pokrčil Mach rameny.

15.30 - Mach je stále příznivcem Hnutí Grálu. "Přímo k hnutí se nehlásím, ale věřím v to. Ovlivňuje to výchovu mých dětí," zamotal se Mach do některých odpovědí na pokládané otázky. Hnutí jako takové prý nevyznává. "Ta orientace je naprosto individuální. Když jsem prošel v Rakousku křestem a stal jsem se grálistou, bylo mi asi třiadvacet let. Rozhodl jsem se k té cestě sám. Nikdo mě k tomu nenutil," řekl Mach. Josef Škrla prý nefiguroval v jeho rozhodnutí pro učení Hnutí Grálu.

15.26 - Role Pavla Macha v poměrně zamotaném příběhu není podstatná. K soudu se dostal proto, že u něj policie našla věci, které u něj nechala Kateřina Mauerová. Mezi uloženými věcmi byly například lékařské zprávy na Machovu dceru Lucii. Podle nich se léčila na leukémii. "O ničem takovém nevím. Do zavazadel jsem se nedíval," dává Mach od sester Mauerových a kuřimské kauzy ruce pryč. Machova manželka pracovala v Paprsku. To zase potvrzuje fakt, že každý svědek je s někým ze šestice obžalovaných nějak propojen.

15.19 - Mach je jedním z odchovanců oddílu Mravenců, které vedl Josef Škrla. S Hnutím Grálu se setkal. V Rakousku podstoupil obřad, kdy se stal "grálistou". Mach také přiznal, že k Hnutí Grálu ho přivedl Škrla. "Mám své děti, ale na ně se tato nauka nijak nepromítá," dušoval se Mach v soudní síni.

15.10 - Posledním svědkem odpoledního jednání je Pavel Mach. Muž, který se dlouhá léta znal s Josefem Škrlou a dalšími lidmi patřících do skupiny, jež si říkala Mravenci. Mach schoval u sebe v bytě několik zavazadel, které mu dala Kateřina Mauerová. "Byly tam jen jeden den. A zrovna tam přišla policie. Vůbec jsem nevěděl, co to je za věci a proč je mám u sebe schovat," tvrdí Mach.

14.59 - Ledečová chlapce vyšetřuje více než rok. Prý si vede velmi podrobnou lékařskou dokumentaci. Kvůli týrání s ní ale nemluvila ani policie, ani soudní znalci, kteří vypracovávali posudky na týrané chlapce. "Je možné, že zdravotní dokumentaci Ondřeje a Jakuba viděla soudní znalkyně, ale v tom případě bez znaleckého posudku," řekla lékařka Dagmar Ledečová. O týrání chlapců s dětmi vůbec nemluvila. "Jsem jejich ošetřující lékařka. Museli by o tom mluvit spontánně," uzavřela Ledečová.

14.48 - Při vyšetření Anička Ledečové tvrdila, že jí Ondřej svázal. Prý se to stalo v době, kdy šla maminka, tedy Klára Mauerová, nakoupit. "To bylo asi jediné souvislé sdělení, které mi řekla. Případ byl závažný, ale já si to tehdy ani tak neuvědomovala," poznamenala doktorka Ledečová. Ondřeje a Jakuba viděla naposledy letos v červnu. Obě děti se podle ní výrazně uklidnily. "Řekli, že jsou v Klokánku spokojení a tety se k nim chovají přítulně," řekla Ledečová.

14.43 - Anička alias Barbora Škrlová později navázala s doktorkou kontakt. "Řekla, že jí Ondra bil," přiznala Ledečová. Vyšetření podle ní trvalo asi hodinu. Chlapci se jí jevili nadměrně neklidní. Soud se ale vrací zpátky k vyšetření Aničky. "Byla jsem od ní asi metr daleko. Když jsem se přiblížila, couvala a kryla se. Proto jsem s ní neměla fyzický kontakt," poznamenala praktická lékařka.

14.40 - Před soudem stanula další svědkyně, pedopsychiatrička Dagmar Ledečová. Lékařka, která vyšetřovala Ondřeje, Jakuba i údajnou Aničku v Klokánku. "Avízo jsem dostala z Klokánku hlavně na vyšetření Aničky. Uvítal mě Jakub, který řekl: To je naše Anička. Ona pořád křičí, ale za chvíli se uklidní. Dívenka měla na sobě klobouček a propadala v pláč a nářek. Ani v nejmenším jsem neměla pochyb o tom, že je to třináctiletá dívka. Možná ještě mladší. Tedy podle chování," uvedla Ledečová.

14.34 - Ministerská úřednice Kotalová se pustila do obecného vyprávění. Mluví o tom, jak to v obdobných případech funguje a jaké jsou postupy a stanoviska ministerstva práce a sociálních věcí. Soudce nechal svědkyni mluvit, obhájci se také obecně ptali.

14.21 - Intervence ze strany ministerstva práce a sociálních věcí byla podle Kotalové "napůl normální, napůl formální". Prý je to běžný postup, když jde o zvláštní případ. "Přiznávám, že zkraje to byla má osobní aktivita," uvedla vysoká úřednice ministerstva. Kotalová ovšem ve své výpovědi neodhalila důvody, které ji vedly k tomu, aby se o Aničku a její okolí tolik zajímala. Šéfka Klokánku Ditta Pokorná ovšem při minulém soudním jednání tvrdila, že jí Kotalová vyhrožovala. "To je nedorozumění. Samozřejmě, že jsem nechtěla, aby Kateřina setrvala s Aničkou v Klokánku přes noc. To je proti nařízení," hájila se Kotalová.

14.16 - Kotalovou nejprve kontaktovala Anna Šabatová, někdejší asistentka ombudsmana. "Teprve potom mi volal pan Patočka. Tomu jsem pak zprostředkovala kontakt s Klokánkem. Chci ovšem zdůraznit, že jsem v žádném případě netrvala na tom, aby bylo dítě v Klokánku spolu s Kateřinou Mauerovou, jak u soudu zaznělo," prohlásila Kotalová.

14.11 - Pátou odpolední svědkyní je Kristýna Kotalová, pracovnice ministerstva práce a sociálních věcí. Ta podle některých informací lobbovala za umístění třináctileté Aničky do krizového centra pro týrané děti Klokánek. "Ještě nikdy jsme se nesetkali s tím, aby chtěl někdo identitu pro tak velké dítě. Normální je to u malých. To bylo asi v březnu 2007. V květnu jsem se dozvěděla o událostech v Kuřimi," vzpomíná Kotalová. Soud ženě připomíná Jakuba Patočku. Ten se známostmi na ministerstvu oháněl, když vezl Aničku alias Barboru Škrlovou do Klokánku.

14.04 - Klára Mauerová zase pláče. Teď kvůli tomu, že Jakub okukoval ve školce holčičky. "Vím, že mi to paní učitelka říkala, ale my jsme to doma smetli ze stolu. Pak jsem to abnormálně dramatizovala. Hlavně tehdy, když donesl Kubík domů cizí mobil. Držela jsem se těch střípků až do poslední chvíle," vzlykala Klára v soudní síni a otírala si při tom slzy.

13.56 - Další svědkyní je Hana Kratochvílová, učitelka mateřské školy, kterou navštěvovali oba týraní chlapci. "Jakub jezdil skoro na všechny akce, které školka pořádala. Ondrášek byl trošičku opožděnější, ale to bylo asi tím, že špatně slyšel. Za tu dobu, co jsem měla možnost oba chlapce poznat, jsem si nevšimla jejich divného chování," řekla Kratochvílová. Ve spisu jsou však náznaky toho, že Jakub měl ukrást v mateřské škole mobilní telefon a okukovat děvčata. "To okukování je normální. Děti se navzájem v tom věku poznávají," uvedla učitelka. O mobilním telefonu, který údajně zmizel, nemá ani ponětí.

13.52 - Do policisty Kotrhonze se pustil obhájce Kateřiny Mauerové Pavel Holub. Chce vědět, čí byly ruce, které krmily chlapce. "Z dospělých osob byla v domě jen Klára Mauerová. Nevím, komu patřily ty ruce," řekl policista přímém přenosu, který promítal v televizi Eduard Trdý. Po výpovědi policisty se ke slovu dostaly Kateřina i Klára. Obě tvrdí, že policistům aktivní odpor nekladly. "Od začátku procesu řeším to, o koho jsem se starala. Já jsem se starala o Aničku, ale teď vážně nevím, kdo to byl," prohlásila Klára Mauerová.

13.47 - Soudní síní se opět rozezněl mobilní telefon. Tentokrát s vyzváněním tvrdé metalové skupiny. Předsedu senátu Pavla Götha však tento exces nechal klidným.

13.38 - Komora byla podle důstojníka strašlivá. "Byl tam strašnej smrad a vypadalo to, jakoby ten chlapec uvnitř z ní ani nevycházel ven. Matka dítěte nám vysvětlila, že tomu nemůžeme rozumět," prohlásil Kotrhonz. I on si postěžoval na chování sester Mauerových. Ty totiž aktivně bránily komoru, kde trpěl malý Ondra. "Na záběrech souseda v přímém přenosu jsem viděl, jak dostává chlapec najíst. Jak ho někdo krmil. Byly to ruce, které mu do pusy rvaly knedlíky. Ten člověk říkal: Žer, žer," uvedl policista.

13.34 - Třetím policistou v pořadí, kterého si dnes předvolal soud, je Tomáš Kotrhonz. Také on zasahoval v Dušínově ulici v Kuřimi na Brněnsku. "Soused tvrdil, že se mu na chůvičce objevují nějaké divné záběry. Prý už od desíti dopoledne. Nejprve si myslel, že je to sranda, ale pak se obrátil na policii. Zjišťovali jsme, odkud vychází signál a šli k sousedům. Otevřela Klára Mauerová. Zeptal jsem se, zda jsou v domě děti. Ona řekla, že ano. Kluk a těžce nemocná dívka. Prý trpí autismem a ať prý neotravujeme," vzpomínal Kotrhonz na loňský květen. Trdý rozhovor policistů s Mauerovou slyšel a upozornil je na to. Klára se sestrou Kateřinou se však zapřely o dveře komory a nechtěly muže zákona dovnitř pustit.

13.27 - Atmosféra na místě činu byla podle kriminalisty Janouda horká. Nejenže tam došlo ke strkanici mezi policisty a šílenými ženami, které bránily dveře komory, ale málem muže zákona napadly. Tehdy policii Kateřina a záhadná osůbka, kterou hrála Barbora Škrlová nezajímala. "Údajně k tomu měl být videozáznam, ale ten jsem nikdy neviděl. Kláru jsme vyslýchali a ona tvrdila, že co se týrání týče, pak nebyl chlapec v komoře dlouho. Prý zlobil, a tak ho tam spolu se sestrou zavřela," řekl Janoud.

13.20 - Hned po policistovi se dostavil do soudní síně Michael Janoud, příslušník kriminální policie, který byl loni 7. května v domě, kde ženy týraly malého chlapce. "Okolo desáté večer mi zavolal operační důstojník, že musím do Kuřimi. Prověřovalo se tam podezření z týrání dítěte. Když jsem tam dojel, odcházela zrovna z domu Kateřina Mauerová. V náručí nesla dvanáctiletou dívku. To jsem tehdy samozřejmě nevěděl, že to je ve skutečnosti dospělá žena," uvedl Janoud.

13.08 - Odpolední porci svědků zahájil Jan Hron, vedoucí obvodního oddělení Policie České republiky Kuřim. Ten poslal do domu v Dušínově ulici hlídku na základě oznámení Eduarda Trdého, který na své chůvičce viděl záběry týrání malého chlapce. "Na místo vyjeli zkušení policisté. Později jsem tam přijel i osobně. Policisté totiž přemlouvaly dvě ženy, aby jim umožnily nahlédnout do zamčené místnosti pod schody. Nechtěly a bránily komoru," řekl Hron.

11.55 - Dopolední program skončil, jednání bude pokračovat ve 13.00. Na řadě je polední přestávka.

11.54 - Učitelka si ničeho zvláštního nevšimla. Matka vodila Jakuba do školy, chlapec se učil a nebyly s ním problémy. "Ve své podstatě vykreslujete události jako harmonický trojúhelník učitel-žák-matka," shrnul soudce výpověď učitelky Holé. I jí se Klára Mauerová omlouvá s pláčem.

11.50 - Posledním svědkem dopolední části středečního hlavního líčení je Iva Holá, učitelka ze základní školy na Bakalově náměstí, která učila Jakuba. "Kuba byl normální kluk. Jako každý jiný. Jeho matka chodila na třídní schůzky, chovala se zcela normálně. Připadala mi pečlivá," říká kantorka.

11.47 - Klára Mauerová se rozbrečela. V emotivním vyjádření však Hlaváčkovi poděkovala a omluvila se zároveň. "Žila jsem v přesvědčení, že je to všechno pravda. Omlouvám se, jestli jsem ti způsobila nějaké problémy," slzela Klára.

11.44 - Přítel Kláry Mauerové později nesměl do domu v Kuřimi na Brněnsku vůbec chodit. Hlaváček měl totiž syna, který se s Ondřejem, Jakubem ani Aničkou nesměl stýkat. "S Klárou jsme si jen volali, později ani to ne," uvedl Jiří Hlaváček. Klára, jeho ex-přítelkyně, se mu snaží nedívat do očí a otočila se směrem k soudu. Navíc se zcela ohnula a na pár okamžiků dala hlavu do dlaní. "Únos holčičky, předání v lese a jiné věci v tomto divadle byly jednoznačně v rukou Kateřiny. Když totiž chtěla Klára pokyny, volala jí," přiznal Hlaváček.

11.36 - Hlaváček si později uvědomil, že všechno byla jen "podivná" hra. A také přišel na to, že za nalezením Aničky v lese stála Kateřina Mauerová. "Gradovalo to a Klára mluvila poslední dobou jen o ní," řekl Hlaváček. Podle něj bylo v tu chvíli, kdy jezdil po lese a hledal dítě, velmi těžké rozpoznat, zda jde o hru nebo realitu. "To jsem nedokázal rozeznat," uvedl Hlaváček.

11.32 - Byť našel Hlaváček s Kateřinou Mauerovou dítě v lese, bylo podle něj klidné. "Vybavuji si, že neměla ani zranění. Měla na rukou jen jakési červené zarudlé stopy. Druhý den jsem šel za Klárou, že to oznámím policii. V tom příběhu jsem se vůbec neorientoval. Její vysvětlení bylo stejné. Jedná se prý o bezbrannou osobu, které chtějí jiní ublížit. Nevěděl jsem, co mám dělat," vypráví Jiří Hlaváček, který se při výpovědi rozvzpomněl, že Klára někdy mluvila s Aničkou anglicky.

11.25 - Neméně důležitým svědkem je Jiří Hlaváček, přítel Kláry Mauerové. Vypovídá velmi tichým hlasem o tom, jak viděl poprvé dívku jménem Anička. "Jeli jsme někam za Veverskou Bítýšku a tam jsme ji našli svázanou v lese. Byla v šoku, při nakládání do mého auta vůbec nespolupracovala. Chtěl jsem jet na policii, ale Kateřina řekla, abych to nedělal a znovu dokolečka mi opakovala ten příběh. Ten příběh, který byl hodně divný," říká Hlaváček.

11.18 - Turek měl ještě nějaké připomínky k tomu, že se nemůže vyjádřit k výpovědi Tomáše Herforta v pěti minutách. Soudce mu slovo sice nevzal, ale otázky nepřipustil. Navíc ho napomenul. "Jestli se dobře dívám, pak máte v ústech žvýkačku," upozornil Göth Turka. Svědek Herfort pak ještě zodpověděl dotaz Kláry Mauerové, zda viděl u jiných lidí auru. "Anička ji totiž viděla," poznamenala Mauerová. Herfort ji ovšem zklamal. "Já neviděl ani trpaslíky v lese, natožpak auru u lidí. Já jsem prostě neviděl vůbec nic. Ale věřil jsem tomu," dodal Herfort. Po jeho výslechu se rozezněl soudní síní potlesk.

11.14 - Trojice obžalovaných začíná vystrkovat pomyslné růžky. Všichni se najednou chtějí vyjadřovat k výpovědím svědků. Například Jan Turek mluvil o syndromu vyloučeného člena. To je jakýsi pocit člověka, kterého někdo vyloučí například kvůli chování z oddílu či ze skupiny. Soudce mu ale proslov nepřipustil. "Pane soudče, víte o co mi jde?" dožadoval se Turek slova. "Ne, zatím ne," odpověděl soudce Pavel Göth.

10.59 - Podle Tomáše Herforta měl Josef Škrla zřejmě výborné kontakty. Už v době hluboké totality byl totiž jeho oddíl v Rakousku, kam jel na Horu Grálu. Tam prošli chlapci křtem. "Škrla říkal, že ten režim je úplně fantastickej. Určitě musel mít kontakty. Jinak by nás tam nedostal," říká Herfort. Oddíl byl prý jeho život. Kdyby odešel, zbortil by se mu život jako balíček karet. "Přesto byl život v oddíle extrémní. Někdy jsem se pozvracel únavou. Třeba po dvanácti hodinách na běžkách v Jeseníkách," tvrdí Herfort.

10.47 - Herforta prý zachránilo, že byl na ženský. "Kvůli nim jsem utekl za děvčatama. Za svou první ženou. Ale rázem jsem se stal tím temným, protože jsem měl jiný názor a přestal jsem jezdit na brigády. Manželství mě vydrželo jen sedm měsíců, protože jsem se musel přeorientovat na to, že trávím soboty a neděle jinak. Oddíl fungoval na komplexu méněcennosti. Jednou byl podle Škrly dobrej ten, podruhé jinej. Proto se všichni snaží a dělají všechno proto, aby se dostali nahoru," vysvětlil Herfort pravidla oddanosti v oddíle, který vedl Josef Škrla.

10.43 - Josef Škrla byl spíše na kluky. "Vedl jenom klučičí oddíly. Když tam jezdily holky, nebylo to ono. Asi před dvěma roky se mi potvrdilo, že je Škrla homosexuál," řekl Herfort, který měl s jeho orientací vlastní zkušenosti. "Čistil mě třeba auru. Jezdil po mě takovým zařízením, ale přitom se mě ani nedotknul. Dělalo mi to dobře," uvedl svědek.

10.36 - Svědek mluví o době, kdy mu bylo šestnáct let. Byl prý do skautské skupiny, kterou vedl Josef Škrla, hodně "zaháčkovaný". Manipulace prý byla intenzivní. "Chtěl jsem třeba jet za holkou. Škrla mě pustil, ale já byl tak zmanipulovanej, že jsem se vrátil zpátky a brečel jsem. Táhlo mě to zpátky k němu," vzpomíná Herfort. Na táborech a brigádách se seznámil i s Barborou Škrlovou. "Byla to normální holka, měl jsem jí rád. Zažil jsem s ní i s dalšími lidmi ze skupiny mnoho pěkných věcí. Byly jsme skoro jako rodina. Ale mě nikdo netýral," říká vášnivě.

10.32 - Šestým svědkem dnešního dopoledne je Tomáš Herfort. Muž, který se zná s otcem Jana a Barbory Škrlových, Josefem Škrlou. Zúčastnil se nejrůznějších akcí, kterým říká skautské. "Bylo to takové vojenské. A hodně akční. Ten oddíl byl výkonný až extrémistický. Pan Škrla tam vždycky byl a říkal, co se bude dělat a kam se pojede. Prosycené to bylo jógou a posilováním. Taková ta východní filozofie. Pak se to hned přehodilo na Hnutí Grálu. Šlo o duchovno," řekl Herfort. Duchovno, o němž hovoří, jej zřejmě hodně ovlivnilo. "Dokonce i několik roků poté, co jsem tu skupinu opustil, jsem nevěděl, jestli to bylo dobré nebo ne. Brigády byly každou sobotu a neděli. Frekvence byla strašná. Člověk neměl ani čas najít si holku. Vůbec tak nemohl prožitky konfrontovat s vnějším světem," uvedl Herfort.

10.26 - A zase mluví Klára Mauerová, která je čím dál tím více rozrušená. "Všichni jsme byli Aničkou posedlí a pokud tady pan hasič vykládá o tom, že Ondřej o Aničce mluvil hezky, pak o ní musel mluvit hezky. Kdyby o ní nemluvil hezky, bylo by mu ublíženo. Ano, teď se na to dívám jinak. Ta posedlost Aničkou byla veliká," prohlásila Mauerová.

10.20 - Barboru Škrlovou, která se vydávala za třináctiletou Aničku, popsal hasič jako retardované dítě. "Lezla po čtyřech po pokoji a říkala něco jako mama, mama, mama," řekl Petr Hanák. K soudu přišel ve vycházkové uniformě Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Ondřej se prý vůbec nebál. "Když to řeknu blbě, tak lidé z nás mají při zásazích strach. Ale ten kluk byl klidný. I když jsem mu říkal, ať se nebojí, že mu jen rozřežu provazy na rukou," uvedl Hanák.

10.15 - Dalším svědkem je hasič Petr Hanák, velitel zásahu hasičů, který se zúčastnil záchranné akce v kuřimském domě utrpení. "Chlapec byl v komoře úplně nahý. Když jsme místnost násilím otevřeli, vyvalil se na nás nesnesitelný zápach. Pak jsme na zemi našli lidské exkrementy a moč. Poranění jsem si moc nevšiml. Něco měl, ale jestli to bylo na levé nebo na pravé ruce, nevím," vzpomíná velitel zásahu na události z května minulého roku, které do smrti nevymaže z paměti. Už kvůli tomu, že zásahu bránily dvě hysterické ženy - Kateřina a Klára Mauerovy. "Stouply si ke dveřím a křičely. Bránily ty dveře tělem," zdůraznil Hanák.

10.08 - Poprvé po delší době promluvila matka týraných dětí, Klára Mauerová. "Já jsem nechtěla, aby do té komory šli. Byla jsem v šoku, čekala jsem na Kateřinu a volala panu Doktorovi. Chtěla jsem vědět, co mám dělat," řekla Klára k výpovědi policisty, který spolu s hasiči vysvobodil zavřeného Ondřeje.

9.58 - Policisté nakonec chtěli otevřít násilím. Mauerová tvrdila, že nemá od komory klíč. Proto přijeli hasiči, kteří dvířka do komůrky, v níž prožíval malý Ondra horké chvilky, rozlouskli. "Když jsme chlapce našli, prohlédli jsme ještě dům. Kvůli tomu, zda v něm ještě náhodou někdo není. Druhý syn byl v DDM Paprsek," řekl Miroslav Gregor. Podle něj se sestry Mauerovy chovaly tak, aby se muži zákona a ostatní záchranáři do komory nedostali. "Bylo tam ještě jedno dítě - holčička. Chodila po zemi po čtyřech a pištěla. Pak křičela. Byly to spíše skřeky," doplnil Gregor.

9.52 - Dalším svědkem je Miroslav Gregor. Policista, který loni v květnu zasahoval v domě v Dušinově ulici v Kuřimi na Brněnsku, kde byl v komoře zavřený Ondřej. Zavolal je tam Eduard Trdý, který na dětské chůvičce uviděl obrázky svázaného chlapce. "Muž tvrdil, že chůvička má malý dosah. Že prý je to maximálně z vedlejšího domu. Proto jsem šel vedle a zazvonil. Křičelo tam dítě. Žena, která otevřela, řekla, že je to její dítě. Anička. Zjistili jsme, že žádný chlapec, kterého viděl soused, v domě není," uvedl policista. Aby se přesvědčil stoprocentně, chtěl se podívat do komory. To prý začala být Klára Mauerová divná. "Naléhal jsem, aby otevřela dveře. Ona je otevřít nechtěla a chtěla se na něčem dohodnout," vzpomíná Gregor.

9.36 - Přezkušující učitelka si nevšimla, že by měl chlapec na sobě nějaké zranění. "Ne, určitě neměl. Byl klidný, mluvil o sobě. Teta Kateřina, která ho do školy na první přezkoušení doprovázela, do zkoušky nijak nezasahovala," vzpomínala kantorka Hájková na pár desítek minut, kdy se s Ondřejem setkala. Jediné, čeho si za těch pár okamžiků všimla, bylo to, že měl Ondra opravdu problémy s ušima. Mluvil prý hodně potichu. "Zhoršení prospěchu si vysvětluji tím, že v druhé polovině roku asi nebyla výuka tak intenzivní," domnívá se Zdeňka Hájková.

9.30 - V druhém pololetí byl Ondřejův prospěch horší. "Z prvouky měl čtverku. Vypadal ale spokojeně," uvedla učitelka Zdeňka Hájková. Ta měla možnost setkat se i s jeho starším bratrem Jakubem. Také on prý vypadal docela spokojeně. "Ondřej v prvním pololetí hodně četl, v druhém zase více psal. Donesla jsem na ukázku i jeho práce. Na první přezkoušení ho dovedla jeho teta Kateřina, druhé přezkoušení se konalo už v Klokánku," poznamenala kantorka.

9.23 - Před senát brněnského krajského soudu předstoupila učitelka Zdeňka Hájková. Ta měla přezkušovat malého Ondřeje, který nechodil do školy a studoval doma. "Byl to žák, který měl problém s ušima. Špatně slyšel. Proto jsme ho přezkušovali jinak. Byl bledý, pohublý, zamlklý. Učení však uměl. Na otázky odpovídal správně, ale strašně potichoučku," řekla Hájková. Zkouška dopadla skvěle. Čeština, matematika, prvouka, výtvarná výchova i hudební výchova za jedna. "Perfektně zpíval, uměl správně používat dech. Výsledná známka z přezkoušení tedy byla jednička," dodala učitelka.

9.18 - Druhou ženou, která s Böhmovou kontrolovala budovu Paprsku, byla Alena Hájková. I ona je úřednicí městské části Brno-jih. Konfliktní situaci, kterou před ní popsala Böhmová, potvrdila. "Už si přesně nevybavuji, jak se Kateřina Mauerová chovala," řekla Hájková. Na policii uvedla, že z místnosti, do které ji nechtěla Kateřina Mauerová pustit, vycházel nějaký člověk. "Neviděla jsem vůbec nic. Vím jen, že verbálně se Kateřina chovala tak, že situaci vyhrotila. Do místnosti vešla jen inženýrka Böhmová. Já tam nebyla," uzavřela Hájková svědectví.

9.11 - Soudní síní zní vyzvánění mobilního telefonu. "Žádám všechny osoby v jednací síni, aby si vypnuly mobilní telefony," vyzývá předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth. Vyzvánění však neustává. "Včetně senátu, prosím," usmál se Göth na jednoho z přísedících, který si zapomněl vypnout mobilní telefon.

9.07 - V diáři úřednice Böhmové jsou prý poznámky, které jí slouží jako jakási přídavná paměť. "Bylo to v únoru 2004. Takže to není tak, jak říká Mauerová. Zkrátka a dobře - když jsem přišla do té místnosti, seřvala mě jak ona, tak Hana Bašová. Přiznávám, že jsem zvýšila hlas, ale měla jsem na to právo, protože budova je majetkem městské části," uzavřela Böhmová svou výpověď.

9.02 - Kateřina Mauerová, která se může k výpovědi Anny Böhmové vyjádřit, má k jejímu svědectví připomínku. "Místostarostka Böhmová šla podle plánku. Procházela jsem s ní celou budovu. V té místností byla muzikoterapie. Poprosila jsem ji, že právě probíhá a chtěla jsem, aby počkala v družině. Zabušila na dveře, já otevřela a místostarostka mě odhodila. Šokovalo mě to. Jednala jsem slušně, ale ona začala křičet, že chce do místnosti jít," řekla Mauerová. Podle ní si Böhmová plete časové údaje. Kontrola prý byla v roce 2006 a osoba, která ležela na kanapi, byla pohublá a měla brýle. "Co se týká toho svícení v noci, tak to bylo v září 2004, kdy jsme připravovali nový školní rok," doplnila žena obžalovaná z týrání chlapců.

8.54 - Anna Böhmová prošla Paprsek od sklepa po půdu. Tvrdí, že nahlédla do všech místností, které v budově byly. "Jen ta poslední, v níž se svítilo dlouho do noci, zůstala mým očím utajená. Ženy mě tam nepustily," řekla úřednice. Podle ní bylo v místnosti kanape. "Někdo tam ležel, ale nedokážu tu osobu popsat," vzpomněla si Böhmová. Po kontrole vyvodila úřednice se starostou Brna-jih důsledky. Informovali ředitele Domu dětí a mládeže Paprsek o tom, co se stalo. Šéf Paprsku slíbil, že dá věci do pořádku.


8.47 - Kontroloři, kteří se vydali do Paprsku, si tehdy nic zvláštního nepřipustili. Vše jim došlo až ve chvíli, kdy kuřimská kauza týrání dětí vyšla na povrch. "Vzpomínám si, že to byla nějaká divná muzikoterapie, protože hudba nebyla vůbec slyšet," zdůraznila Anna Böhmová. Žena, která na ni tehdy křičela, byla Kateřina Mauerová. "Bránila mi vlastním tělem, abych do místnosti nešla. Ječela. Byla tam také Hana Bašová. Ta se mě zase snažila ze suterénu dostat pryč," uvedla úřednice.

8.43 - Na úřad městské části Brno-jih chodily od lidí podněty, že se v Paprsku často svítí. A někdy i dlouho do nocí. Tehdy se psal rok 2004. "Proto jsme se tam vydali na kontrolu. Zkontrolovali jsme skoro všechny místnosti. V suterénu, kde se údajně dlouho svítilo, byla místnost. Ta byla zatemněná a na zemi byla matrace. Okřikla mě jedna paní, že prý ruším muzikoterapii. A že zavolá policii a právníky," vzpomíná na kontrolu Paprsku úřednice Böhmová.

8.41 - První svědkyní je úřednice městské části Brno-jih Anna Böhmová, která dělala kontrolu v dětském domě Paprsek, kde podle žaloby zavírala Hana Bašová nezletilého Jakuba.

8.39 - Po šestadvaceti dnech začal další den hlavního líčení v takzvané kuřimské kauze. Do soudní síně přišli jen tři ze šesti obžalovaných - Klára a Kateřina Mauerová a Jan Turek.