Z davu lidí se nese řízný zpěv mužských sborů, který střídají jemnější ženské tóny. Starosta nalévá přítomným víno a od mikrofonu slyším rozverný hlas mluvčí Tragačnic. "Přivítej jaro pohárem vína, na další se ti seběhne slina." Víno drží v ruce snad každý návštěvník akce. Jen děcka ho okukují, i když docela zblízka.

Na lavičce pod stromem si notují i tři vysvátkované důchodkyně. "Zpívání je náš život. Zpíváme, když si dáme pohárek, i bez něj, třeba v kuchyni při rádiu," říká jedna z nich Anna Spáčilová. "Nebo na výšlapu, máme takový turistický spolek," dodává Marie Kristová.

Jarní zpívání pod radnicí se letos koná už pošestnácté. Taktovku drží Slovácký soubor Kyjov, který je hlavním organizátorem. "Pokaždé sem pozveme sedm souborů, vždycky jinačí. Pobavíme se, oprášíme sousedské vztahy," říká umělecký vedoucí mužského sboru a cimbálové muziky Jiří Petrů.

O výběr souborů nemá nouzi. Je prý totiž ve zpěvavém kraji. "V adresáři mám na pětačtyřicet kontaktů na pěvecké soubory, a to jen ze Slovácka," říká.

Kompletní reportáž si přečtěte v Týdeníku Slovácko. Vychází v úterý 26. března 2019.