Obrat o sto osmdesát stupňů nabrala minulý týden situace kolem prodeje městských bytů v Brandlově ulici. Okamžité podepsání kupních smluv žádají teď nájemníci zbylých 170 bytů. Město i městská bytová správa je údajně zastrašily. Pokud prý nekoupí své byty za podmínek, jaké jim nadiktoval jejich vlastník, budou je mít od ledna ještě mnohem dražší. Navíc by je nemalé peníze stály také nové dražší odhady a poroste i nájemné.

„Objevil se tady člověk, který z vlastní iniciativy či spíše pod nátlakem někoho z bytové správy obcházel všechny zbylé partaje a přesvědčoval je, aby podepsali petici,“ uvedl mluvčí nespokojených nájemníků Jan Kozumplík. Právě jeho delegovali do svého čela na dvou posledních rozbouřených zastupitelstvech řady rozčílených nájemníků.

Na základě petice by teď odkoupili byty, ve kterých žijí, za dvacet procent odhadní ceny spolu s přiúčtovanými náklady na opravy.

Ty do bytového fondu vložilo město Hodonín.

„Získal lidi naprostým podrazem. Byli pak jako slepice. Znervózněli a podepsali to hlavně ze strachu a také z nevědomosti,“ je přesvědčen bývalý havíř v důchodu Kozumplík. I on bojoval za to, aby mohl svůj téměř šedesát metrů čtverečních velký byt odkoupit za devadesát tisíc korun.

Nyní jej po bude prý muset koupit za dvě stě padesát čtyři tisíc. A bude si na to muset půjčit od dětí.

Jednání s místostarostkou Zuzanou Domesovou označil doslova jako výsměch poctivým občanům.

„Prohlásila, že ji vůbec nezajímá, kde vezmeme na své byty peníze, že máme mít našetřené, nebo si byty nekupovat,“ řekl po osobním jednání Kozumplík.

Podle něho se už dokonce mezi nájemníky proslýchalo, že pokud nepodepíší, vystěhuje je město do menších bytů, nebo že budou od ledna ke koupi za šedesát procent odhadní ceny. Byla by to podle něho jakási součást trestu za neposlušnost.

„Pan Kozumplík neříká pravdu. Nic podobného nikdo z radnice neřekl, ani nikdo nájemníky nepodvedl,“ ohradila se místostarostka Domesová. Aby je prý město mohlo vystěhovat, muselo by nějaké byty také mít.

Podle Domesové byli lidé v Brandlově ulici spíše zmanipulováni jedním ze zastupitelů.

„Když ti lidé tolik křičí, ať se podívají do Hodonínských listů. Tam jsem vypočítala, kolik zaplatili od roku 1975 na nájmu,“ upozornila místostarostka s tím, že například za jednopokojový byt dosáhla tato částka pouhých sto padesáti tisíc korun.

Proti ovlivňování zbytku nájemníku ze strany městské bytové správy se ostře ohradila také její jednatelka Jana Bimková. Podle ní není pravdou, že by jejich člověk obcházel nájemníky a vyhrožoval jim.

„Náš kurýr pouze roznášel konkrétním nájemníkům nabídku na odkup jejich bytové jednotky,“ sdělila Bimková z ěstské bytové správy.

Související články čtěte vpravo nahoře