Nechci vám jitřit čerstvou ránu, ale nelze skrýt, že se lidovci poprvé od první republiky nedostali do parlamentu a že vy jste byl na katolické jižní Moravě velkým příslibem. Jak se smiřujete s výsledky voleb?
Takovýto výsledek mě samozřejmě mrzí. Je to škoda nejen pro KDU-ČSL, ale i pro českou politiku, protože došlo k vytěsnění jediného křesťansko –demokratického prvku z politické scény. Lidé si to neuvědomují, ale KDU je jediná členem Evropské lidové strany, což je nejsilnější strana v evropském parlamentu. Volby ale neznamenají konec, protože KDU má u nás historii delší než devadesát let. Je to ztracená bitva, ale ne prohraná válka.

Na Hodonínsku si lidovci s dvanácti procenty nevedli zase tak špatně.
Lidé na jižní Moravě ukázali, že uznávají hodnoty, které považují za důležité. Co bude dál, těžko říct. Pociťuji to jako důsledek rozštěpení KDU-ČSL, když odešla část politiků a založila novou stranu. A co mě mrzí, že dochází k bulvarizaci politické scény v ČR.

Předseda Svoboda podal rezignaci. Zvažujete ji jako místopředseda strany také?
Rezignaci Cyrila Svobody považuji za přirozený krok. Už jsme svolali celostátní konferenci, na které dá celé vedení k dispozici své funkce.

Měl jste v celostátní politice dobře našlápnuto, co nyní?
Na toto je ještě příliš brzy. Každopádně nemám problém se vrátit ke svému původnímu řemeslu stavebního inženýra. Politika je sice zajímavá, ale nejsem na ni odkázaný.

Co vy a komunální volby?
Do komunálních voleb se hodlám zapojit. Rád bych byl někde v první desítce kandidátky KDU. Zaprvé proto, aby bylo vidět, že Hodonín je stále moje rodiště a město, kam patřím. A zadruhé, aby bylo jasné, že nehodlám hrát dominantní roli na hodonínské radnici.