Ve stejnou dobu na svátek svatého Martina si lidé sklenkou mladého ušlechtilého moku přiťuknou v Hodoníně, Čejkovicích nebo v Kyjově. „Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých pár týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter a míru kyselin, jakou chceme mít," uvedl ředitel Národního vinařského centra ve Valticích Pavel Krška.

Již šestý ročník ochutnávky je na programu v Hodoníně na Masarykově náměstí. Všechny milovníky vína pozvala místní akční skupina Dolní Morava ve spolupráci s městem a Domem kultury. V nabídce nechybí ani husa, škvarky či svařák. „Vzorky svatomartinských nabídneme od vinařů z obcí na Podluží a Hodonínsku," prozradila Jana Kašná z programového oddělení Domu kultury.

kde ještě ochutnat
Ochutnávky svatomartinských (mladých) vín po 11. listopadu:

- Bzenec: Svatomartinské slavnosti
- Dambořice: Martinské hody
- Milotice: Martinské Šidleny
- Násedlovice: Martinské hody
- Šardice: svěcení vín
- Vacenovice: žehnání vína
- Blatnice: žehnání vína

V tento významný den organizuje svou ochutnávku také Kyjovská vinotéka ve spolupráci s městem. Vinaři z Kyjova a okolí své produkty představí před radnicí. Připraveno bude pětadvacet vzorků od patnácti výrobců. Zajištěné je také občerstvení a pro zpříjemnění atmosféry zahraje cimbálová muzika. Každý labužník si na památku odnese skleničku s logem. Čejkovičtí vinaři se pochlubí tradičně na nádvoří zámku při slavnostním požehnání mladých vín, za účasti sv. Martina na koni a za doprovodu mužského pěveckého sboru Révokaz.

Jedenáctým listopadem ovšem ochutnávky svatomartinských nekončí. Další zajímavé akce odstartují hned následující víkend. V pátek v šest hodin večer začnou Bzenecké svatomartinské slavnosti. Na slavnostním zahájení zahraje Strážnická cimbálová muzika Michala Mitáka, přičemž si návštěvníci pochutnají na svatomartinském menu včetně mladých i ročníkových vín. V sobotu Bzencem potáhnou vojska tří císařů a svedou velkolepou bitvu.

U příležitosti slavností pořádá košt také Zámecké vinařství Bzenec. „Svatého Martina tady bude možné přivítat společně s vinaři a se sklenkou vína v ruce si projít zámecký park nebo původní zámecké sklepy z osmnáctého století. Nabídneme sedm druhů různých odrůd," nastínila Hana Matulová, mediální zástupkyně vinařství.

Hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz očekává, že letos vinaři vyrobí téměř dva a půl milionu lahví se svatomartinským. „Množství vína se odvíjí hlavně od počasí. Vliv na jeho vývoj má také počet hroznů a četnost poptávky," uvedl Babisz a doplnil, že letošní vína budou kvalitní díky slunečnému počasí.

„Vůně a chuť Müller Thurgau bude převážně broskvová a grapefruitová. Veltlínské červené rané přináší lehce hrozinkovo-medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském hledejme většinou chuť tropických citrusových plodů," přiblížil Babisz.

Odborníci radí svatomartinské vypít nejpozději na jaře, jinak ztratí jiskru, svěžest a jedinečný charakter.