Už tento měsíc má Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vybrat firmu, která se o renovaci postará. Začátek prací by tak měl následovat co nejdříve. „Předpokládaný termín uzavření smlouvy je březen," uvedla mluvčí státního podniku Nina Ledvinová.

Řidiči se tak musejí připravit na další dopravní komplikace. A to na půl roku až osm měsíců. U mostu je za, každé strany uvítají semafory.

Z toho ale není příliš nadšený ředitel Baťova kanálu a předseda veselské komise pro rozvoj cestovního ruchu Vojtěch Bártek. Už loňský postup oprav mostů u elektrárny a právě přes unikátní vodní cestu kvůli dopadu na turistiku kritizoval. „Připadá mi to jako nějaká pomsta nebo schválnost. Už třetí rok po sobě tady bude omezení. Město investovalo do rozvoje zdejšího zázemí a všichni se chytáme za hlavu a přemýšlíme nad tím, jak je to možné, že už je to tady zase," podivil se Bártek.

Radnice o problémech ví, rekonstrukce je prý ale nezbytná. „Přestože nutné uzavírky způsobují dopravní komplikace, jsme rádi, že po opravách bude stav mostu lepší. Objízdné trasy pro řidiče jsme ještě neřešili," vyjádřila se mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Za opravu mostu má stát podle předpokladů vydat necelých deset milionů korun. Přesné náklady budou jasné až po skončení tendru, který je právě otevřený. Jeho vítěz bude muset nejdříve odstranit staré části stavby až na nosnou konstrukci. „Pracovníci připraví vyrovnávací desky, dobetonují vrch závěrných zídek a křídel, položí hydroizolace, nainstalují odvodňovače cesty a vybetonují chodníky. Dalšími pracemi bude položení silniční vrstvy a instalace mostního zábradlí," přiblížila Ledvinová.

Tím ale opravy na I/54 nekončí. V plánu je totiž ještě jedna přestavba mostu – tentokrát dál směrem na Moravský Písek – přes zátopové území. Žádost o souhlas se stavbou spolu s projektovou dokumentací už měli na stole členové komise majetku, výstavby a investic. „Navržená je oprava krajů mostu a pročištění pod ním," uvedl předseda komise Jiří Popelka s tím, že rada návrh už odsouhlasila.

V současné době se připravují podklady pro stavební povolení. „Následně bude možné odhadnout cenu a způsob opravy. S pracemi by se tam mohlo nejspíš začít v příštím roce," dodal referent majetkové správy ŘSD František Šenk.