Do jednotné zkoušky se odmítla zapojit například hodonínská Střední škola průmyslová a umělecká. „Testy jsou vystavené jako zkouška z českého jazyka a matematiky. Jako technická škola ale klademe větší důraz právě na matematiku, proto jsme se rozhodli, že se do testování nezapojíme," sdělil ředitel školy Ivo Kurz s tím, že forma testů je určená především pro budoucí studenty gymnázií.

Test odmítl například i ředitel veselské obchodní akademie Jiří Vavříček. „Státní maturitní zkouška se připravovala patnáct let, a i tak v ní bylo hodně chyb. Projekt přijímacích zkoušek se podle mého připravoval velmi krátkou dobu," řekl ředitel obchodní akademie, která i nyní pojede podle vypracovaných vlastních přijímaček.

nové zkoušky
- jednotné přijímačky na střední školy si žáci zkusí v dubnu
- na Hodonínsku se do testu zapojí 3 střední školy, na jižní Moravě 50, v České republice 650
- jednotná zkouška bude platit na všech školách bez ohledu na zřizovatele
- žáci budou skládat zkoušku z češtiny a matematiky

Jednou ze vzdělávacích institucí, která se naopak zapojí, je kyjovské Klvaňovo gymnázium. „Pro nás nenastane více méně žádná změna. I doteď jsme měli zkoušky z českého jazyka a matematiky," informovala ředitelka školy Renáta Soukalová a dodala, že k přijímacím zkouškám půjdou pouze žáci gymnaziálního oboru.

Jednotný test bude platný už letos na veřejných, církevních i soukromých školách. Žáky čekají otázky z češtiny a matematiky. „Chceme zvýšit klesající úroveň znalostí dětí, které vycházejí ze základních škol. Do maturitních oborů instituce přijímají téměř všechny přihlášené uchazeče. Podle posledních statistik je to až pětasedmdesát procent žáků," uvedla mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. K ověřování znalostí se přihlásilo i hodonínské gymnázium. „Proslýchá se, že od příštího roku budou tyto testy platit pro celou republiku, takže je chceme vyzkoušet už předem," vysvětlil rozhodnutí ředitel gymnázia Jan Marenčík

Jednotné testování má podle něj i několik dalších výhod. „Žáci se mohou přihlásit na dvě školy, ale skládají jen jedny přijímací zkoušky. Testy jsou pak přenosné. Navíc tento postup přináší obrovské zaručení objektivity a jednotný přístup ke všem přihlášeným," popsal pozitiva Marenčík. Školám doručí výsledky testů do čtyř dnů společnost Cermat. Ta bude mít přípravu jednotných testů na starosti. „Děti si podají dvě přihlášky, přičemž na škole, kterou si určí jako první, složí jednotnou přijímací zkoušku. Záleží pak, jak si ředitel školy nastaví kritéria. Například určí bodovou hranici přijetí," nastínil mluvčí Cermatu Jan Pohanka.

Uchazeči ze čtyřletých oborů složí zkoušku už patnáctého dubna, osmiletých šestnáctého dubna. Náhradní termín, například pro děti, které onemocní, vypsal Cermat na čtrnáctý květen. Ředitelé mohou doplnit jednotné testy také vlastní zkouškou. Její termín je pro tento rok stanovený na období od dvaadvacátého do třicátého dubna.