Proti stávajícímu senátoru a podnikateli Ivo Valentovi stojí jen čtyři soupeři. „Valenta vyhrál před šesti lety s poměrně velkým náskokem, má poměrně velké finanční zdroje a je dost známý, takže je těžký protikandidát. V tu chvíli klesá chuť někoho dalšího jít do voleb,“ uvedl politolog Lubomír Kopeček.

Proti Valentovi tak nepostavila svého člověka ani nejsilnější vládní strana. „Nenašla se vhodná osobnost, která by měla chuť v tomto obvodu kandidovat. Někteří stávají kandidáti ale mají zájem o naši podporu. O tom nyní jednáme,“ sdělila krajská manažerka ANO 2011 Vendula Zemanová.

Tradičně se o post senátora v obvodu ucházeli komunisté. I letos chtěli nabídnout svého aspiranta. Ten se ale nakonec kandidatury vzdal. „Osobně i s dalšími členy strany z Veselska se tak při volbách přikloníme k levicovějšímu kandidátovi,“ svěřil se okresní místopředseda KSČM pro Veselsko Radek Chmelař.

Tím má být sociální demokrat a bývalý poslanec Antonín Seďa. Kromě něj a Valenty kandidují i lidovec a starosta Starého Města Josef Bazala, lékař a ředitel nemocnice Petr Sládek za ODS a živnostnice Jarmila Blažková z SPD.

Veselsko navíc tentokrát nemá ani zástupce, který byl bydle v hodonínském okresu. Před šesti lety skončil devátý Václav Hučík z Blatničky a v roce 2008 byl šestý Stanislav Hořák z Veselí nad Moravou.

V prvních senátních volbách v Česku mělo Veselsko v uherskohradišťském obvodu hned dva kandidáty, a to veselského starostu Jaroslava Miklendu a Jana Jeglu z Lipova. Ani jeden z nich se ale do druhého kola neprobojoval.

V senátních volbách v severnější části Slovácka byli zatím nejúspěšnější křesťanští demokraté. Jejich kandidáti se vždy dostali do druhého kola, Jaroslav Petřík a Josef Vaculík se dokonce stali senátory. V poslední dvou kláních ale lidovci ve finále neuspěli. V roce 2008 zvítězila sociální demokratka Hana Doupovcová a o šest let později uspěl Ivo Valenta. (pt)