Stejně starý Pavel zase dluží svému ručiteli, který za něj musel zaplatit půjčku. Už ho navštívil i exekutor. Chce se proto naučit nakládat s penězi. „Když mám peníze, tak je hned utratím," přiznává.

Oba mladíci nejsou jediní 
v Hodoníně, které trápí finanční potíže. Nejen pro ně, ale i pro studenty, nezaměstnané, lidi bez domova nebo i pro sociální pracovníky, kteří podobně ohroženým skupinám pomáhají, jsou tyto kurzy určené.

„Hodně se nás lidé ptají i na prevenci, jak se do problémů nedostat. Nebo když už mají problémy s exekucí, jestli se 
s tím dá ještě něco dělat. Na kurzu pak vysvětlujeme možnosti, jako jsou osobní bankrot či oddlužení," říká lektorka kurzu Miroslava Čermáková.

S kurzy začala v Hodoníně podnikatelka Marie Šedová. „Jeden její zaměstnanec se dostal do podobných potíží. Chtěla mu pomoct, a tak si řekla, proč jako vyučující na vysoké škole, účetní a daňová poradkyně nepomoct i ostatním lidem," vypráví Čermáková.

Bezplatný kurz

Díky získané dotaci z Evropské unie je absolvování kurzu bezplatné. Jeho účastníci se seznámí 
s nejdůležitějšími pojmy a pak už řeší konkrétní případy. „Zapisujte si pravidelně všechny výdaje. Na ulici zásadně nic nepodepisujte, nechte si nabídku pořádně projít hlavou. Dejte si pozor na obchodníky s rychlými půjčkami. A také na děti, ty se nechají lehce zlákat nabídkami typu měsíc zdarma, jenže netuší, že když smlouvu nevypoví, musí pak dál za služby platit," zní některé z množství lektorčiných rad.

Podle Čermákové mnohdy lidé ani netuší, že jim vznikl dluh a bez varování se dostanou do dluhové pasti. „S manželem si vzali úvěr, ale muž ji bil, a tak se od něj odstěhovala. Po čase jí ale začaly chodit upomínky za dluhy manžela," vypráví na kurzu jeden smutný příběh ženy a vysvětluje, že bohužel i tyto závazky patří do takzvaného společného jmění manželů, pokud nejsou partneři rozvedení.

Lidé by si podle Čermákové měli dávat pozor také na telefonické nabídky. „Smlouva by měla být uzavřená písemně, pokud není, neznamená to, že neplatí," poukazuje na jedno z nejdůležitějších pravidel. Stačí totiž, když dotyčný na nabídku v telefonátu kývne. „Do čtrnácti dnů může spotřebitel od smlouvy odstoupit. Ale písemně," uklidňuje a zároveň upozorňuje Miroslava Čermáková.

Každý kurz finanční gramotnosti zakončí účastníci testem a po jeho absolvování získají certifikát. Kurzy potrvají až do října příštího roku. „Zatím jsme měli dva kurzy, ale protože se hlásí hodně zájemců, pořádáme je dvakrát měsíčně," upozorňuje Čermáková. Informace o přihláškách je možné získat na webových stránkách www.sedova.cz nebo také na úřadu práce.