„Mají tam být instalované prvky, jako je hřbitov odpadků, broukoviště, ježkovník, hmyzí hotel, mravenčí pásek či nerezové pítko pro děti a mnoho dalšího," představila vybavení Martina Trumpešová z oddělení vnějších vztahů hodonínské radnice.

Nejnákladnější přírodní zahrady se ještě letos dočká Mateřská školka Mozaika v Sídlištní ulici. Její pořizovací cena přesáhne dva a půl milionu korun. „Vypracovali jsme na ni projekt před více než půlrokem a námi navržená ekologická zahrada by měla dětem umožnit také pěstování rostlin," přiblížila zástupkyně ředitelky Mozaiky Naděžda Prátová.

Z přírodní zahrady se budou moci radovat také nejmenší v Mateřské škole Pestrokvítek. V hlavním sídle v Družstevní ulici i na odloučeném pracovišti v Žižkově ulici. Celkové náklady tam mají dosáhnout dvou milionů korun. „U nás bychom měli mít například hmatový chodník, ptačí budky, krmítko, záhonky, vrbové domečky, venkovní přírodní učebnu, dendrofon či zvířecí koutek," představila novinku ředitelka Pestrokvítku Dana Slámová s tím, že se na ni už velice těší děti, rodiče i učitelky. „Umožňuje totiž vést děti k tvořivosti, kreativitě a ekologické výchově. Ony se pak mohou samy starat o rostliny a živočichy a pozorovat je," vysvětlila ředitelka.

Podle smluv by se měli v mateřinkách nových zahrad dočkat ještě do konce letošního listopadu. Z celkových čtyř milionů sedmi set tisíc pětaosmdesát procent pokryjí dotace z Evropského fondu regionálního rozvoje, pěti procenty přispěje stát a zbylou desetinu doplatí radnice.