Podle dat z projektu Mapa exekucí dluží jeden Jihomoravan v exekuci průměrně přes devadesát tisíc korun. „Skutečně vymáhaná částka je však několikrát vyšší. Do dluhů se započítají úroky za zpoždění platby a náklady na vymáhání,“ upozornil autor projektu Radek Hábl. Celková jistina vymáhaná exekutory v kraji dosahuje necelých čtyřiadvaceti miliard.
Za všech lidí na jižní Moravě, kteří se potýkají s exekutory, jich přes polovinu čelí třem a více exekucím. „Stačí jedna exekuce, která člověku zablokuje účet. Nemůže pak zaplatit nájem a jídlo, půjčí si od lichváře a dostane se do dluhové pasti. Nejlepší způsob, jak problémům předejít, je navštívit dluhovou poradnu ještě před vypsáním exekuce. Pak už bývá často pozdě,“ zdůraznil Hábl.
Exekuce na jihu Moravy:
- V roce 2017 čelilo exekuci 79 072 jihomoravanů.
- Celkově vymáhají exekutoři v kraji skoro 24 miliard.
- Nejvíce jich přibylo na Hodonínsku, naopak bojovat s exekucemi se nejvíce daří v Brně.
- Podle odborníků je pro problémech důležité navštívit dluhovou poradnu ještě před vypsáním exekuce.
Potvrdila to i dluhová poradkyně Petra Pacovská z brněnské občanské poradny. Týdně s kolegyněmi řeší přes padesátku exekucí. „Lidé k nám chodí už s exekucí. Mají zpravidla více než jednu. Většinou nezaplatili pokutu dopravnímu podniku nebo dluží zdravotní pojišťovně,“ vysvětlila. Častým řešením je pak osobní bankrot.
Nejlépe se s exekucemi vypořádali Brňané. Na rozdíl všech ostatní okresů v Brně lidí v exekuci ubylo. „Souvisí to s mírou nezaměstnanosti. V Brně je tak nízká, že pracují už i dlouhodobě nezaměstnaní. Naopak na Hodonínsku je o něco vyšší,“ tvrdí hlavní ekonom agentury Cyrrus Lukáš Kovanda.
Úspěšně s exekucí bojuje i muž ze Znojemska, který si nepřál uveřejnit jméno. „V šestnácti letech jsem dostal v Brně pokutu za jízdu tramvají načerno. Něž jsem začal splácet, vyšplhal se dluh na osmačtyřicet tisíc,“ svěřil se.