Jih Moravy boduje například velmi vysokým počtem lékáren v přepočtu na sto tisíc obyvatel, při srovnání s ostatními kraji je to tu dobré rovněž s počtem lékařů a zubařů, nízkou průměrnou nemocností i vysokým počtem lůžek v nemocnicích. Nadprůměrného věku se zde dožívají muži i ženy. „Jihomoravský kraj má rozvinutou infrastrukturu, zejména pokud se jedná o podíl lidí napojených na kanalizaci či počet dálnic na tisíc kilometrů všech silnic," podotknul ředitel projektu David Pavlát.

Podprůměrný je v Jihomoravském kraji počet aut na sto obyvatel. Podle výsledků výzkumu připadá na každých sto lidí v kraji čtyřiapadesát aut. Méně jich je pouze ve Zlínském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Pomyslnou stříbrnou medaili získal Jihomoravský kraj za počet zahájených bytů na sto tisíc obyvatel. Podle nedávno zveřejněné analýzy brněnských novostaveb společnosti IMPERA styl roste v největším krajském městě i poptávka po bytech. „Za první tři měsíce letošního roku se v Brně prodalo celkem 296 bytů v novostavbách v Brně. Oproti předchozím čtvrtletím se jedná o více než dvojnásobné množství obchodů. Kupující přestali vyčkávat a zájem o nové byty se tak vrátil na čísla před začátkem války na Ukrajině," popsal ředitel společnosti František Šudřich.


Nahrává se anketa ...

Mezi slabé stránky Jihomoravského kraje patří podle výsledků výzkumu Místo pro život 2024 nízká objasněnost trestných činů, nadprůměrný počet usmrcených na tisíc kilometrů silnic nebo nízký počet policistů na sto tisíc obyvatel. Na dotaz Deníku Rovnost policisté podotkli, že na jižní Moravě je druhé největší město v republice a prochází přes ní několik páteřních komunikací. Právě Brno má nejvyšší nápad trestné činnosti, který se spolu s objasněností promítá i do celkových statistik.

Objasněnost se také liší podle konkrétního druhu trestné činnosti, například u té nejzávažnější násilné trestné činnosti, tedy vražd, měli loni krajští policisté stejně jako v minulých letech objasněnost stoprocentní při patnácti případech. V letošním roce se navíc objasněnost trestných činů podle jihomoravských policistů zvyšuje.

„Za větší pozornost by stála také nejvyšší produkce odpadu v přepočtu na osobu nebo nízký počet lůžek v zařízení pro seniory v přepočtu na sto tisíc obyvatel," dodal Pavlát. Podle zveřejněných dat připadá v průměru na jednoho obyvatele Jihomoravského kraje více než čtyři a čtvrt tuny vyprodukovaného odpadu.

Co se týče výsledků z kategorie práce, kde výzkumnici hodnotili například podíl nezaměstnaných, ceny bytů ku mzdám, podíl mladých lidí bez práce či průměrné mzdy, skončil podle dat Jihomoravských kraj na osmém místě. Na základě výzkumu spokojenosti obyvatel byl ale druhý.

Úřad práce na Brněnsku ke konci května evidoval přes třináct tisíc volných pracovních míst v různých sektorech, včetně strojírenství. Firmy působící ve strojírenství v Brně a okolí aktuálně nabízejí prostřednictvím úřadu práce více než šest set míst. „Největší zájem je v celém kraji o pracovníky ve stavebnictví, montážní a pomocné pracovníky ve výrobě, skladníky, uklízeče a řidiče, dále o kvalifikované dělníky ve strojírenství. Dostatek pracovních nabídek je i ve službách a v maloobchodu," vyjmenovala ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Brně Lucie Kolářová.

Poptáváni jsou na jihu Moravy také specialisté v informačních technologiích, zejména vývojáři softwaru. Nejméně nabízených míst je zde obecně pro humanitní obory.

Z průzkumu spokojenosti vyplynulo, že lidé žijící v Jihomoravském kraji jsou subjektivně druzí nejspokojenější s podmínkami pro život v místě svého bydliště v porovnání se všemi kraji České republiky.

VIDĚLI JSTE? Psí modelové a modelky se předvedli v Brně

Mezinárodní výstava psů všech plemen na brněnském výstavišti. | Video: Deník/Sabir Agaralov