„Opravíme silnice v Moravské Nové Vsi i Hruškách na Břeclavsku a v Mikulčicích na Hodonínsku v celkové délce přes dva a půl kilometru. Podle projektu přijde tato část na sedmadvacet milionů korun bez daně. Předpokládám, že po vysoutěžení bude částka ještě nižší,“ uvedl Jiří Crha, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy.

Akce bude zadána jako jedna veřejná zakázka jednomu dodavateli. „Důvodem je návaznost jednotlivých úseků a nutnost jejich koordinace. Souvisí s tím i omezení dopravy a stanovení objízdných tras,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Alena Knotková.

Nadjezd nad dálnicí D2 u Velkých Němčic je opět zprovozněný.
Rizikový most nad D2 u Velkých Němčic je v havarijním stavu. Přesto se tam jezdí

Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje začne tuto zakázku soutěžit ještě v únoru. „Se stavbou by se mohlo začít v květnu a na konci září by mohly být silnice v plném provozu,“ doplnil ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Krajští radní odsouhlasili ještě další investiční záměr v této lokalitě. Jedná se o rekonstrukci průtahu obcí Moravská Nová Ves v o délce asi jeden kilometr.

Přestavovaná křižovatka v Hroznové Lhotě.
Start prací na křižovatce v Hroznové Lhotě se chystá už v únoru

Podle projektu se celkové náklady pohybují kolem čtyřiadvaceti milionů korun. „ I v tomto případě bychom chtěli na financování stavby získat dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj. Maximální podpora, která může být poskytnuta kraji, je šedesát procent výdajů, což je u této stavby více než čtrnáct milionů korun. Pokud bychom peníze získali, jsme připraveni stavbu spustit letos,“ uzavřel Crha.

Celkové škody byly po tornádu roku 2021 vyčísleny na patnáct miliard korun. Živel zabil šest lidí a další dvě stovky zranil. Poničeno bylo zhruba dvanáct set domů, zbouraných jich pak bylo asi dvě stě.