„Volby svých kolegů si velmi vážím. Samozřejmě děkuji za důvěru, kterou ve mě vkládají. Moje názory členové strany znají, vědí, co ode mě mohou očekávat – tvrdou práci, tah na branku a přátelský přístup k lidem,“ prohlásil ke svému zvolení Koliba.

Bývalého starostu Hodonína vybrali jihomoravští lidovci jako nového stranického místopředsedu hned po Mackově rezignaci. Oceňují na něm, že se osvědčil jako komunální politik a své zkušenosti dokázal zúročit na ministerstvu. Předseda Cyril Svoboda tehdy sice obeslal kraje s žádostí, aby nominovaly další zájemce, současně ale konstatoval, že by se jím měl stát člen nejsilnější jihomoravské organizace. Žádný protikandidát se nakonec nepřihlásil.

„Těší mě, že se novým místopředsedou stal zástupce našeho nejsilnějšího regionu – jižní Moravy. Jiří Koliba je člověk s jasnými a pevnými názory. Jsem si jistý, že bude výraznou posilou vedení KDU-ČSL,“ uvedl po volbě Svoboda.

Dosavadní místopředseda lidovců David Macek odstoupil z rodinných důvodů. „O Velikonocích očekávám narození druhého dítěte a chci se více věnovat svým nejbližším v rodině a v církvi,“ vysvětlil svůj krok Macek.

Podle bývalého hejtmana Stanislava Juránka získal Koliba stoprocentní podporu všech okresních organizací. „Má zkušenosti z komunální politiky, které zúročil ve vedení ministerstva,“ uvedl Juránek. Ten byl ještě před volbou přesvědčený, že Koliba bude zvolený.

Právě své zkušenosti z komunální politiky a postupný růst považuje za své devizy i Koliba. „Začínal jsem jako starosta nestraník. Pak jsem od místního výboru KDU-ČSL postupoval přes krajský výbor až k celostátnímu výboru. Teď tedy jde o post místopředsedy strany. Domnívám se, že to bude v mém postupu už konečná. V politice ale člověk nikdy neví, co přijde,“ říká kandidát na strany.

Česká republika je podle něj nyní ve složité situaci. Neexistuje jediné opatření, které vše zvrátí. Bude jich řada. „Především je třeba se v politice vrátit k jejich kořenům. Za ně považuji slušnou a racionální politiku pro normální lidi a běžný život. Vždy půjde ale soubor opatření. Kdo dnes tvrdí, že republiku vyvede z krize jednoduchý recept, lže, nebo neví, o čem mluví,“ nastínil některé ze svých priorit Koliba.

JANA RYBOVÁ, ČTK