„Kniha navazuje obdobím první republiky, tedy od roku 1918 až do roku 1945, kdy došlo k osvobození města. Myslím si, že pro Strážničany bude zajímavější, než kniha předchozí. Spousta lidí se totiž na fotografiích pozná, nebo na nich najde své předky," uvedl autor knihy Jiří Pajer s tím, že V městě a na venkově, bude sice velikostně menší, než její předchůdkyně, zato nabídne o sto fotografií víc.

Celkem si místní prohlédnou 1050 fotek, které z větší části vznikly na skleněných negativech. Kvalitu dobových snímků si pochvaluje i Pajer.

„Materiály pocházejí většinou od profesionálních fotografů, jako byl Jaroslav Chlud. Amatérská fotografie totiž nebyla za první republiky příliš rozšířená. Objevovat se začala až po válce, kdy se upouštělo také od focení na skleněné negativy a začaly fotografie celuloidové," vysvětlil Pajer.

I to je jeden z důvodů, proč již nemá v plánu v třetím dílu knihy fotografií pokračovat. „Z období totality se navíc mnoho fotografií nedochovalo, a pokud ano, nejsou již tolik kvalitní," doplnil.

Díky tomu, že si fotografický archiv zpracovával již v loňském roce, druhý díl mu zabral pouze několik měsíců. Také tentokrát se objeví především archivní snímky. Větší zastoupení, přibližně kolem dvaceti procent, budou mít i fotografie, které mu zapůjčili místní.

„Je to i díky tomu, že z první republiky a okupace se dochovalo víc fotografií, než z konce a začátku dvacátého století," uvedl. V městě a na venkově bude i tentokrát rozděleno do tematických okruhů. Dvě třetiny se věnují Strážnici, jedna třetina okolním obcím.

O tisk i vazbu se na rozdíl od první knihy postaraly výhradně české firmy. Rakouská společnost, u které si nechal Pajer knihu vázat vloni, totiž mezitím zanikla. Ke čtenářům se publikace dostane začátkem prosince.

Autor, začne knihu plnou fotografií prodávat třetího prosince v ulici Boženy Hrejsové. Zájemci ji ale seženou i přímo u něj, stejně jako sto dvacet posledních výtisků knihy Strážničané a přespolní, kterou Pajer hodnotí jako velmi úspěšnou.