„Pozdravujeme starosty všech sedmi dědin a děkujeme, že drží čest našich dějin," vyvolával jako o opravdové Jízdě králů jezdec Honza ze sedla. Myslel tím starosty Milotic, Ratíškovic, Vacenovic, Skoronic, Svatobořic - Mistřína a Vlkoše, které patří do mikroregionu Nový Dvůr a které expozice v opravené zámecké konírně z roku 1740 už šestým rokem pořádají, aby prezentovaly historii, tradice i současnost obcí.

„Každý rok se věnujeme jedné tradici. Už jsme tu měli křtiny, krojovanou svatbu, Velikonoce, dožínky a loni to byl čas adventní a Vánoce. Letošní expozice je věnovaná letničním slavnostem, jako je i Jízda králů, která byla loni zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO," řekla projektová manažerka Obce Milotice Jaroslava Kundratová.

Podle ní je zájem návštěvníků o výstavy v konírně velký, a to i díky tomu, že ji celou sezonu zpestřují různými předváděcími akcemi. „Jsou tu třeba ženy, které škrábou vajíčka, pečou a zdobí perníky či vyšívají. V tomto roce si mohou návštěvníci vyrobit růžičky, které se používají ke zdobení jízdy králů či na hody a je jich potřeba opravdu hodně. Chceme, aby si vyzkoušeli, kolik to dá práce," popsala Kundratová.

Vyšvihnutý Gran

Růžemi vyzdobený byl přesně podle tradice i Gran. Právě výzdoba koní je to, čím se Jízda králů liší ve Skoronicích, Vlčnově, Kunovicích a v Hluku, což jsou čtyři jediná místa v Česku, kde se prastarý zvyk udržel dodnes. „Ve Skoronicích zdobíme koně střízlivě tak, aby bylo vidět ušlechtilé zvíře a jeho jezdce. Ozdob je minimum," přiblížil Josef Holcman, jenž jde spolu se sestrou Marií Holcmanovou ve šlépějích svého otce, který byl v roce 1943 u obnovení Jízdy králů ve Skoronicích, a tradici udržují dodnes.

Jízda králů se tam jezdí jednou za deset let u příležitosti sjezdu rodáků. „Pojede se příští rok, ale termín není ještě stanovený. Buď to budou dny kolem sedmého července, nebo až osmého září, kdy se bude slavit pětapadesát let od prvního sjezdu rodáků," uvedla Holcmanová.

Nová expozice v konírně dýchne na návštěvníky atmosférou předletního období svatodušních svátků. „Jejím základem jsou letnicové zvyky, což jsou Jízda králů a Královničky. To je zvyk udržovaný dodnes zejména na Brněnsku, Kyjovsku a Veselsku, při kterém obchází děvčata v průvodu dědinu. V čele jdou dvě dívky v parádním kroji, to je král a královna. Spolu tančí a zpívají pod baldachýnem, jenž nesou na tyčkách další dívky," popsal kurátor výstavy, etnograf František Synek.

Na tři části

V první ze tří částí expozici tak návštěvník může vidět světnici, ve které figuríny žen v krojích připravují věnečky z rozmarýnu a krušpánku pro děvčata do průvodu královniček, v centrální části pak skupinu šesti dívek v krojích ze Svatobořic - Mistřína a Milotic, jak jdou v průvodu, a naproti nich skupinu muže na koni, chlapce v dívčím kroji s růží v ústech a muže ve skoronickém kroji, kteří symbolizují Jízdu králů. Třetí část výstavy přibližuje práci v hospodářství a kroje, které se dříve nosily.

„Pro mikroregion je to obrovská možnost všechny jeho vesnice prezentovat a ukázat, že k němu nepatří jen zámek v Miloticích, ale spousta dalších zajímavostí, které stojí určitě za vidění. Lidé, kteří přijedou do konírny nebo kamkoliv na akce mikroregionu Nový Dvůr, tak mají možnost se seznámit se všemi atrakcemi v jednotlivých obcích svazku a mohou se rozhodnout, jestli zůstanou v regionu déle. Zjistí tak, že je tam krásně a že nemusí jezdit nikam daleko," vyzvedl význam expozic v konírně starosta Vlkoše Jiří Flora. Nová výstava tam bude otevřená celou sezonu, a to každý den kromě pondělí od 10.00 do 17.00.