Panuje tu klid a pohoda. Užívají si ji i Petr Novák a Zdena Petráňová z Uherského Brodu. Přijeli mezi prvními. "Ujeli jsme celých čtyřicet kilometrů, teď už se jen odměňujeme," ukazují skleničky s vínem. Na tradiční akci přijeli poprvé a neminuli prý ani jednu z vinařských zastávek na trase. "Nejvíc nám zachutnala suchá Pálava v Radějově," vyzdvihl Petr.

Cíl cesty, která začíná ve Strážnici a vede přes deset obcí regionu, je v přírodním amfiteátru právě v petrovských Plžích. Krkolomný kopeček v úzké uličce mezi starobylými sklepy, který k němu vede, vyšlapou jen zdatní jedinci. Jiní se zapřou do pedálů z posledních sil, ostatní kola už jen vedou. Rychle míří ke stánku s pivem a grilovanou klobásou, ti zodpovědnější nejdřív k stanovišti Moravských vinařských stezek a pořádající Nadace Partnerství. "Máme všechna razítka," hrdě ukazují obsluze cyklistický pas manželé Růžičkovi z Malacek. "Doufáme, že něco vyhrajeme," dodávají, když vhazují lístky do losovací krabice.

V tombole jsou připraveny lahve s vínem, cyklistické vybavení i pobyt v zařízení s označením Cyklisté vítáni. "Spolupráce s vinaři Strážnicka je perfektní. Nemají problém s otevřením sklepů i na půl dne, i proto sem lidé rádi jezdí. Pro dnešek se jich na akci zaregistrovalo na pět set," pochvaluje si Luboš Kala z pořádající Nadce Partnerství, pod kterou svazek Moravské vinařské stezky patří.

V davu lidí zní nejen čeština, ale i slovenština, polština a slyším i němčinu. "Slováci a Poláci jezdí na naše akce pravidelně, návštěvníky z Rakouska nebo Německa tu vítáme spíš výjimečně," poznamenal Kala. Německy hovořící turisté, ale do cyklistického davu nezapadají. Pánové v sandálech a dámy v sukních totiž přivezl autobus cestovní kanceláře. Obdivují starobylé sklepy s bílo modrým líčením i ornamenty nad žudry. Ve spěchu ochutnávají i víno.

Místa u stolů před pódiem se plní rychle. Začíná totiž hrát cimbálová muzika a chystá se losování o ceny. Z podmračné oblohy začíná mezi vzrostlými stromy prosvítat slunce. Pohoda mezi sklepy teprve začíná.