Ubytovat se v klášteře, spřátelit se s řádovými sestrami, nakouknout do historické knihovny nebo se podívat na místo, které sloužilo jako kulisa k natáčení známého filmu nebo pohádky. Portál cirkevnituristika.cz nabízí alternativy k tradičním výletnickým cílům a zve na proslulá nebo i skoro zapomenutá místa, a k památkám, které z křesťanské víry vychází nebo jí stále aktivně žijí.

Projekt, který koordinuje Biskupství brněnské, nabízí prázdninové tipy napříč republikou, a snaží se představit duchovní i lidský rozměr křesťanské tradice. „Kostely nebo kaple nejsou relikty minulosti, ve kterých se věřící schází jenom tak ze zvyku. Jsou to často místa, která tepou životem tamního společenství, a věřím, že mají co nabídnout i širší veřejnosti,“ vysvětluje brněnský biskup Pavel Konzbul.

A kam přesně vyrazit? Třeba do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Strážnici, ve kterém návštěvníci najdou dřevěnou gotickou sošku Panny Marie s neznámým původem. Nebo do celoročně otevřené kaple svatého Antonína Paduánského v Blatnici pod Svatým Antonínkem, významného poutního místo Moravského Slovácka.

Diecéze zve také například do Dolních Kounic. Působivá gotická stavba Rosa coeli inspirovala v minulosti řadu filmových tvůrců. Natáčela se tu třeba pohádka O statečném kováři, zavítaly sem i pořady Dobré ráno, Toulavá kamera, Příběh zahrad nebo oblíbené Četnické humoresky. Naopak neokoukané pohledy nabídne letos v květnu vysvěcená kaple Panny Marie Bolestné v Nesvačilce, jihovýchodně od Brna. Dřevěná a částečně kamenná novostavba vznikala v obci posledních deset let, tamní farníci o ní ale snili víc než jedno století. Architektonicky ceněná kaple nese titul Dřevostavba roku 2017.

Kam vyrazit o prázdninách? Třeba za sakrálními památkami a poutními místy. Na snímku Nesvačilka

Farní kostel svatého Jakuba v Brně se letos po téměř třech letech oprav znovu otevírá veřejnosti. Kromě působivé rekonstrukce gotického interiéru přivítá v průběhu prázdnin návštěvníky v multimediální expozici v krovech pod střechou a na podzim otevře pro veřejnost věžní vyhlídku ve výšce třiačtyřiceti metrů. Průvodce v něm najdou návštěvníci každý den.

Kostel svatého Jakuba v Brně prošel dlouhou a náročnou opravou. Prohlédněte si, jak nově vypadá.

I Mikulov, turistická perla jižní Moravy v sobě skrývá řadu zajímavých sakrálních památek. Jednou z nich je kostel svatého Václava stojící poblíž hlavního Náměstí v Mikulově. Samotný chrám nabízí prohlídku kostnice nebo výhled na město z renesanční věže, ve které návštěvníci můžou prozkoumat i kostelní trámoví a zvony. Ve městě se nadto nabízí navštívit kostel sv. Jana Křtitele nebo známou kapli svatého Šebestiána na Svatém kopečku. K té vede z jihovýchodní strany města křížová cesta.

Kam vyrazit o prázdninách? Třeba za sakrálními památkami a poutními místy. Na snímku Hluboké Mašůvky Jedno z nejhezčích míst na jihu Moravy, údolí řeky Dyje, která se proplétá Znojmem, ukrývá kromě historických staveb i spoustu sakrálních památek. K návštěvě láká kostel svatého Mikuláše, kostel svatého Kříže nebo třeba Svatováclavská kaple. Architektonickou procházku Znojmem lze spojit i s osvěžením, z koupaliště v Louce je totiž krásný výhled na bývalý klášter premonstrátů.

Poutní kostel Navštívení Panny Marie v Hlubokých Mašůvkách nabízí kromě malebného okolí i síť legend, pověstí, anebo možná i střípků pravdy. V jeho blízkosti, v údolí potoka Svatoňovce, vytéká pramen, který je považován za léčivý, první doložené uzdravení pochází z doby před třicetiletou válkou. Postupně se pak z Mašůvek díky pramenu stalo známé poutní místo, a dokonce malé lázně. Ubytování v okolí je možné domluvit třeba na faře svatého Jiljí v Lukově u Znojma.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Exotika na jihu Moravy: koupání jako v Karibiku i atmosféra francouzské Provence

Krajina Moravského Toskánska na začátku května. | Video: Deník/Petr Turek