Veselský dům dětí a mládeže nabízí zájemcům více než padesát kroužků. „Každý rok přidáváme i nové tak, abychom šli s dobou," uvedla za veselský Domeček Miroslava Eliášová. Letos se tak zájemci naučí vařit, stepovat, poznají současnou módu nebo si vyzkoušejí práci reportéra-fotografa. Za celý školní rok ve většině zaplatí sedm set korun. Mezi veselské stálice patří především pohybové kurzy. Mladí s oblibou navštěvují aerobik či folklorní soubor Štěpnička. „Přijít mohou všichni. Klidně devadesátiletí," vyzvala Eliášová.

Programová nabídka středisek v dalších velkých městech hodonínského okresu je podobná. Liší se jen zaměřením nebo cenou. Například ve Středisku volného času v Hodoníně za nejdražší kurz, keramiku, jeho účastníci zaplatí devět set korun na pololetí. V letošním roce budou zájemci volit ze čtyřiceti titulů. „Nejvíce se jich hlásí na taneční obory, zejména street dance či moderní a latinskoamerické tance. Ze sportovních je to karate. Od září nově otvíráme mažoretky, modelování z papíru nebo dětský klubík," informoval pedagog instituce Stanislav Chovančík.

Na přání dětí přidávají Hodonínští ještě další kroužky. „Například formuli 1. Jedná se o zábavný program, v němž si děti vyrobí závodní auto, budou hrát velkou stolní hru či jezdit různé závody zakončené odměnou," vyjmenoval pedagog.

Podle něj se rodiče mnohdy snaží potomky „protlačit" do lekcí určených pro starší a pokročilejší děti. Právě věková hranice je u jednotlivých kurzů jasně stanovená. „Třeba latinskoamerické tance jsou velmi náročné. Malé dítě ještě pořádně nerozezná levou a pravou ruku, a už vůbec ne otočku o pětačtyřicet stupňů," okomentoval dovednosti Chovančík. Doplnil, že rodiče svá dítka mohou poslat nejdříve do taneční přípravky, až poté do náročnějšího kurzu.

Také kyjovský dům dětí a mládeže s obměnou nabídky pro tento rok nezůstává pozadu. Podle ředitele zařízení, Zdeňka Kunze, je největší zájem o florbal, mažoretky a výuku na hudební nástroj. „Navíc otvíráme hru na klávesové nástroje, tanečně pohybový kroužek nebo psaní všemi deseti. Přidali bychom i další, problém je ale v tom, že na některé kurzy nemůžeme sehnat instruktora," sdělil Kunz.

Za kvalitní využití volného času považuje kroužky středisek a domečků psycholožka z pedagogicko-psychologické poradny v Hodoníně Jana Taptičová. „Většina dětí v dnešní době tráví hodiny sezením u počítače a televize. Rodičům doporučuji, aby je do kroužků posílali," řekla Taptičová. Zároveň upozornila, že aktivit nesmí být příliš mnoho. „Zejména u mladších školáků dochází k jejich přetěžování," dodala psycholožka.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.